Bilgisayar USB’yi Görmüyor ve Tanımıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Kenan Aktürk

Kullandığınız Flash Diskleriniz, bazen bilgisayara takıldığında bilgisayarınız tarafından doğru açılmayabilir. Bilgisayarınız tarafından görülmeyen veya tanınmayan USB belleklerinizi, birkaç yöntem ile görünür hale getirebilirsiniz.

1-) Farklı Bir Port Deneyebilirsiniz

USB belleklerinizin bilgisayar tarafından tanınmama ve görülmeme nedenlerinin arasında port girişleri de yer alabiliyor. Bilgisayarınıza taktığınız bellek, ilk aşamada problem çıkardıysa, belleğinizi farklı port girişlerine takarak denemeler yapabilirsiniz.

2-) Farklı Bir Bilgisayarda Deneyin

Port değiştirme yöntemi işinize yaramadıysa, belleğinizi farklı bir bilgisayara takmalısınız. Bu sayede belleğinizde mi, yoksa bilgisayarınızda mı sorun olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

3-) Farklı Bir Kablo Deneyin

Bilgisayarınızın görmediği harici disk veya belleğinizin, bağlantı kablosunu değiştirerek bu problemi çözebilirsiniz. Bazen kullanılan kablolarda yıpranma olduğu için, bellekleriniz bilgisayar tarafından okunamayabiliyor.

4-) Disk Yönetiminden Kontrol Yapın

Bilgisayarınızdan disk yönetimini kontrol ederek, sorunun kaynağına inebilirsiniz. Disk yönetimine girmek için de , Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Bilgisayar Yönetimi adımlarını izleyerek, veya çalıştır uygulamasını açarak diskmgmt.msc komutunu yazarak, disk yönetimini kontrol edebilirsiniz. Karşınıza çıkan pencerede, diskiniz görünüyorsa ve bilgisayar altında görünmüyorsa, büyük ihtimalle disk içeriğiniz zarar görmüştür.

5-) Driverları Güncelleyin

Bu adımlara kadar sorununuz çözülmediyse, güncel olmayan driverları güncellemelisiniz. Bu sayede bilgisayarınız en son sürümünde çalışmaya devam edecektir. Son güncellikte çalışan bir bilgisayar da, bu tür problemlere yol açmamaktadır.

6-) Hala Belleğiniz Görünmüyorsa Disk Zarar Görmüştür

Bütün bu adımları izledikten sonra bilgisayarınız hala diskinizi görmüyorsa, büyük ihtimalle disk içeriğiniz zarar görmüştür. Bu durum, bilgisayarınızda bir problem olmadığının göstergesidir.

 

Yorum yazın