GoPro Hero 4 Black ve Hero 4 Silver Karşılaştırması

Alp Ozcan

gorpro

Geçtiğimiz senelerde, bu yönde talebin artmasıyla birlikte çok fazla rakibi çıksa da aksiyon kamera denince akla ilk gelen isim hala GoPro. Seyahat ve macera severlerin yanından ayırmadığı kameralar bir yenisi eklendi. GoPro ultra HD’ye geçtiği Black ve Silver modellerini 8 Ekim tarihinde satışa sundu.

Gopro Hero 4, GoPro 3’den farklı olarak 4K kaydı 30 kare/saniye olarak yapıyor. Nedir bu 4K diyenler için kısa bir açıklama yapalım. HD dediğimiz görüntü yapısı 1920x1080p iken 4K videoların rakamsal değeri 3840×2160’dır. Yani HD’den 2 kat daha kaliteli görüntüye 4K deniyor. GoPro Hero 4 Black edition’da 4K haricinde 2.7K ve 1080p görüntü kaydı da alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra GoPro Hero 4 Black Edition’ın bir diğer özelliği deultra geniş, dar ya da orta görüş açılarından birini seçebilecek olmanız. Ses konusunda her daim sorunları olan GoPro, çıkarttığı bu yeni üründe sorunları tamamen ortadan kaldıramamış olsa da dahili mikrofonun etki alanını genişletmiş.

GoPro Hero 4 Silver’a gelecek olursak, Black Edition’dan en önemli farkı dahili ekranı. Biliyorsunuz GoPro’nun bu zamana kadar dahili ya da entegre bir ekranı yoktu. Bu Silver edition’la birlikte dahili ekran fikri oldukça çekici. Üstelik bu ekranın aynı zamanda dokunmatik olması teknolojiyi yakından takip edenler için de avantaj. Her ne kadar ekranın boyutları nedeniyle ufak dokunuşlarla zaman zaman istemeden kayıttan çıkma gibi kazalara neden olacak olsa da harici bir ekran için bütçe harcama konusunda sizi zor durumda bırakmayacak.

GoPro Silver’ın teknik farklılıkları ise genel olarak şöyle: GoPro Hero Silver aslında dahili ekranı olan GoPro 3’den pek de farklı değil. Black Edition’ın aksine 4K’yı 15 kare/saniye çekiyor. Bunun haricinde birkaç tasarımsal farkından başka farkı yok.

Fiyat olarak GoPro Hero 4 Black Edition 1600 TL iken GoPro Hero 4 Silver Edition’ın fiyatı 1400 TL.

Yorum yazın