Bacaktaki Batık Lekeleri Nasıl Geçer? Kesin Çözüm

Sıtkı Çolak

Kadınların korkulu rüyası tüylenmenin sürekli artması veya çıktığı vücut yüzeyinde kalması hiç istenmeyen bir durumdur. Pürüzsüz güzellik için yapılan epilasyon yöntemleri, ağda ve jilet unsurları özellikle bacak bölümünde batık kılların oluşmasına sebep olmaktadır. Bacak estetiğiniz ve güzelliğini bozan batık kıllar çeşitli yöntemle alınır. Ancak ardından leke olarak bacak bölgesinde kalan batık lekeleri basit yöntemlerle geçirilmektedir. Özellikle hanımların en sık sorduğu sorular içinde bacaktaki batık lekeleri nasıl geçer olmuştur.

Batık Tüy Nedir?

Batık kıl deriden çıkamayan kıl ucunun yeniden deri altına büyümesidir. Bacaklarda daha sık karşılaşılan bu durum doğru ve özel yöntemlerle giderilmezse vücut yüzeyinde minik kırmızı lekeler bırakabilir. Tek bir lekenin olmadığı pürüzsüz bacaklar artık tamamen tarihe karışıyor. Kıl dönmesi adı de verilen batık kıllar kötü ve sevimsiz bir bacak görünümüne sebep olur. Batık kıllar bazı bireylerde çok fazla olurken bazı kişilerde de oldukça azdır. Uzayan tüylerin batık hale dönüşmesinden sonra uygulanacak teknikler önemlidir.

Batık Lekeleri Nasıl Oluşur?

Bacakta çıkan tüyler görünümü olumsuz yönde etkilediğinden epilasyon veya cımbız ile yolma çok sık kullanılır. Ancak bu yöntemler tamamen yanlış olup kullanıldığı bacakta batık kılların oluşması sağlanır. Bir şekilde çıkarın batık kıl daha sonra lekeler halinde iz bırakmaktadır. Kıl köklerinin kaliteli bir şekilde alınması batık sıkıntısını önemli ölçüde azaltmaktadır. Buna bağlı olarak da kırmızı lekelerin de ortada olmaması sıkıntıların yaşanıp bitmesine işarettir. Ayrıca epilasyon sırsında bacak kılları ters yönde alınması batığa neden olur.

Bacaktaki Batık Lekelerinden Nasıl Kurtulunur?

Batık lekelerden kurtulmanın en önemli kısmı cildin ölü derisinin atılması ve peeling ile cildin sağlıklı ve parlak olması sağlanmaktadır. Bacakta oluşan batık kılların tedavisinden sonra evde hazırlanabilecek en kolay yöntem ise 5 tane aspirin ile 1,5 su bardağı ile karıştırılan kür batık lekelerin olduğu yere sürülerek karşılık beklenir. Evde hazırlanabilen bu kür ile kısa süre içinde bu sorunu yaşayan herkes rahatlıkla kullanabilir. Düzenli şekilde bu uygulamanın yapılması bacakta oluşan kılların çıkmasını sağlamaktadır.

Bacaklardaki Batık Lekeleri İçin Bitkisel Çözüm

Bacaktaki batık lekelerine bitkisel ve doğal çözüm önerileri arayanlara bazı etkili yöntemlerden bahsetmeye çalışacağım. Batık lekelerinin oluşmaması için yapmanız gerekenler

Doğal bitkisel yağlar

Batık lekelerinin ve yaraların oluşmaması için badem yağı, hint yağı, susam yağı, cildi nemlendiren yağlar kullanarak batık lekelerinin oluşmasını önleyebilirsiniz.

Kese yapmak

Batık lekelerinden kurtulmak için kese yapmak etkili yöntemlerden biridir. Ölü deriyi atan bu yöntem batık lekelerinin oluşmasını önler. Yumuşak kese ile bacaklarını kese yapabilirsiniz.

Şeker kullanmak

Ölü deri atan cilde, peeling etkisi yaratan şeker ile batık lekelerinden kurtulabilirsiniz. Şeker ve limon suyunu karıştırarak bacaklarına sürebilirsiniz.

Yorum yazın