Yıldırımdan Korunma ve Mühendislik

Alp Ozcan

Yıldırım ve aşırı gerilimden korunma gittikçe revaçta olan bir mühendislik dalıdır. Nitekim elektronik cihazların giderek yaygınlaşması aşırı gerilimden korunmanın önemini arttırdı. Bugün bir evde dahi bir aşırı gerilim darbesi ile zarar görebilecek onlarca cihaz bulunuyor. Fabrika vb tesisleri düşündüğünüz zaman yüzlerce cihaz korunmayı bekliyor. Bugün baktığımız zaman aşırı gerilimden öncelikle korumamız gereken cihazlar;

  • CCTV veya kamera
  • Data hatları RS 232-485
  • Güç kaynakları
  • Inverterlar
  • Led Sistemler
  • Redresörler
  • Prizler

asiri-gerilim

Cihazların bu kadar yoğunlaşması ve hassaslaşması parafudrların önemini ortaya çıkardı. Ancak ne yazık ki gördüğümüz bu sistemlerin yıldırımdan korunma sistemleri içinde kullanılmadığıdır. Yıldırımdan korunma denilince akla ne yazık ki sadece paratoner sistemleri gelmektedir. Oysaki paratoner yıldırımın sadece fiziksel etkilerine karşı koruma yapar. Elektriksel etkilere karşı kesinlikle parafudr kullanılmalıdır.

Yıldırımdan korunma bir masanın durumuna benzer. 4 ayaklı bir masanın nasıl ayakta kalması mümkün değilse iç yıldırımlık, dış yıldırımlık, topraklama ve eş potansiyel olmayan bir tesiste yıldırımdan korunamaz.  Dış yıldırımlık sistemleri sadece yıldırımın aşırı gerilimin nedeniyle yangın çıkmasını engelller. Parafudr yani iç yıldırımlık ise doğrudan darbe korumak içindir. Topraklama ise bu dört sistemin sağlıklı çalışması için şarttır. Nitekim darbeler toprak ile atılır. Eş potansiyel sistem ise bir diğer önemli sistemdir.  Tüm yıldırımlık sisteminin eş potansiyele alınması gerekir. Böylece eş potansiyel farklılıklarının önüne geçilir.

Yıldırımdan korunma bir mühendislik işidir. Muhakkak uzman mühendisler tarafından gerçekleştirilmelidir. Sadece paratoner dikerek yıldırımdan korunma gerçekleşmez. Ülkemizde ne yazık ki çoğu tesis sadece paratoner dikilen tesislerdir ve bu tesisler yıldırımdan eksik korunurlar. Yıldırım ve aşırı gerilimden korunmak için her zaman Yıldırımdan Korunma Merkezinin uzman mühendis kadrosu ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yazın