Yeni Doğan Bebek İhtiyaçları Nelerdir?

Serhan Yücesoy

Çocuğunuzun dünyaya merhaba demesine sayılı günler kaldı. Yakında onu kucağınıza alacak, öpecek,koklayacak ve onun geleceğini bir an önce planlamak için harekete geçeceksiniz. Unutmamalısınız ki dünyaya getirmiş olduğunuz o minik canın ihtiyaçları sandığınız kadar az değil! Özellikle de yeni doğan bebek ihtiyaçları gidermek için bir an önce alışverişe çıkmanız gerekecek! Peki yeni doğan bebek ihtiyaçları nelerdir? Lohusa bir annenin ne tür malzemelere ihtiyacı olacak? Çocuğunuzu sağlıklı bir şekilde kucağınıza aldınız. Ama unutmayınız ki sizler de şu an bir lohusasınız. Bu nedenle detaylı bir şekilde düşünülmüş, özenle hazırlanmış olan lohusa setleri olmazsa olmazlarınız arasında olacak! İyi bir lohusa setinde olması gerekenler ise iyi ve rahat bir gecelik, ertesi gün için sabahlık, kaliteli bir terlik, anne tacı, hamile külotu, emzirme sütyeni, emzirmek için göğüs kalkanı ve kişisel bakım setidir.
Lohusalık döneminin bitmesiyle birlikte hastaneden çıkış süreci başlayacaktır. hastane çıkışı için de bazı ihtiyaçlarınız olacak! Öncelikle bebeklerinizi sağlıklı bir şekilde eve götürmek için, özellikle de kış aylarında onu soğuktan koruyacak olan bir kıyafete ihtiyacınız olacak. Bunların yanı sıra ise iyi bir kundak ve bebek taşıma yatağı da en önemli gereksinimlerden biri olacaktır. Yeni doğan bebek ihtiyaçları mutlaka önceden düşünülmeli ve hazırlıkların tamamı doğumdan en az 1 ay önce tamamlanmış olmalıdır. Çünkü bazı durumlarda bebekler erken gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda hazırlıklı olmak şarttır.
Elbette ki dünyada sahip olduğumuz en güzel varlıklar evlatlarımızdır. Bu nedenle onların her anını görmek, onların her anını paylaşmak isteriz. Yeni doğan ve lohusa ihtiyaçlarının dışında ise bir anneyi en mutlu edecek hediye telefon kılıfı olacaktır. Mesela bebeğini kucağına almış olduğu o anı, oldukça şık ve modern bir telefon kapakları ile ölümsüzleştirmiş olmak, her annenin hayalleri arasında yer alacaktır. Tüm bu ihtiyaçların dışında ise ilerleyen süreç içerisinde çeşitli ihtiyaçlar da söz konusu olacaktır. Çünkü bir çocuğa iyi bir hayat vermek sorumluluk gerektirir ve hiç bir anne baba çocuklarının en özen anlarını kaçırmak istemez!

Yorum yazın