Yeni Başlayanlar İçin Bir Rehber: Nasıl Maker Olunur?

Alp Ozcan

Maker Hareketi dünyanın her yerini etkisi altına almışken, çoktan ivme almış bu harekete nasıl dahil olacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Evet, Maker Hareketi göz alıcı bir noktaya ulaştı bile ama bu geri çekilmek için bir sebep değil. Çünkü bu hareketin doğasında sürekli yenilenmek ve bilgi paylaşımı var. Burada hiç kimse sadece kendini geliştirmek gibi bir motivasyonla çalışmıyor; hep birlikte yola devam etmek çok önemli.

Uzun zamandır Türkiye’de de çok büyümüş olan kendin yap geleneğinin bir devamı gibi görülebilecek olan Maker Hareketi, bunun yanı sıra geri dönüşüm ve zanaat gibi kavramlar etrafında hayat buluyor. Tüketici olmayı reddedip, üretimin bir parçası olmak isteyenler için Maker Hareketi çağın en büyük hediyesi! Elbette birlikte yaptığımız sürece.

Neden Maker olmalısınız?

En son endüstriyel devrimi duymuş olabilirsiniz: Nesnelerin interneti ve donanım üzerinden işleyen Endüstri 4.0. Arduino gibi araçların da yardımıyla 3B baskı büyük önem kazandı, açık kaynak kullanımının artışıyla donanım yeniden anlamlandı. Artık insanlar evde kendi donanımlarını üretip bunları kullanmak için yazılım üretebiliyor. Diğer taraftan neredeyse bütün sektörlerde bu gelişimlerin sonucu olarak prototip oluşturmak çok kolay hale geldi. Yani her şey Makerların çoktan keşfettiği yola doğru yönünü değiştirdi.

Nasıl Maker olunur?

Maker olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey hayatı gözlemlemek. Tam da bu yüzden en prestijli mühendislik okulları sosyal bilimler derslerini müfredatına katmaya başladı. Çünkü teknolojiyi kullanarak ürettiğiniz şeyin hayatı kolaylaştırması ve dünyayı güzelleştirmesi önemli.

Maker olmak satın almayı azaltarak gittikçe devasa boyutlara ulaşan tüketimi sorgulamakla başlar. Oynadığımız oyunlardan giydiklerimize kadar hayatı ilgilendiren her şey Maker Hareketini de ilgilendiriyor. Bu sorgulamayı ekonomik açıdan düşünebilirsiniz ancak mesele üretmenin güzelliğinde yoğunlaşıyor.

Buraya kadar Maker Hareketi ilginizi çekmeye devam ediyorsa şimdi biraz da teknik konulardan bahsedelim.

Yaratıcı fikirler geliştirmek

Bir şey üretmek için atılacak adımları genel olarak sıralayacak olursak yaratıcı fikirler üretmekle başlayabiliriz. Dünyada yapılacak çok şey var. Size verilenlerle yetinmeyin ve ihtiyaçlarınızı gidermek için alternatif yollar arayın. Örnek vermek gerekirse ödevlerinizi takip etmek için bir yazılım üretmek veya evdeki eşyaların daha kompakt şekilde nasıl saklanacağını düşünmekle başlayabilirsiniz.

Araştırma yapın

Fikirlerinizi gerçeğe dönüştürmek için nelere ihtiyacınız var? Ne tür malzemeler kullanacaksınız ya da hangi programları öğrenmek işinize yarayabilir? Belki de başka Makerlarla birlikte çalışmak daha keyifli olabilir ve daha iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir. Türkiye’de ve dünyada pek çok Maker Atölyesi ve online platform var. Buralarda sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Üretin

Küçük ya da büyük, hiç fark etmeksizin vakit kaybetmeden üretmeye başlayın. Maker Hareketinin en güzel yanlarından biri de hata yapmanın sorun olmadığı konusunda sizi rahatlatacak olması. Burada hatalar yalnızca doğru yolu bulmanızı sağlayacak yöntemler anlamına geliyor. Korkmayın ve kendinize güvenin.

Kaynak: http://abainnolab.com/yeni-baslayanlar-icin-bir-rehber-nasil-maker-olunur/

Yorum yazın