Vücudunuzun İrileşememesinin Altında Yatabilecek 3 Neden

Serhan Yücesoy

6 aydır egzersiz yapıyor fakat yine de irileşemiyor musun? Bu 3 önemli ipucu ile işleri tersine çevirebilir ve ilerleme kaydetmeye başlayabilirsin!

1) Yeterince yemek tüketin

Günümüzde açlık içeren diyetlerin çok popüler olduğunu biliyorum. Ama bu diyetler aslında yağ yakmak için ve sizin amacınız irileşmek! İrileşmek için yemek yemelisiniz. Ve eğer irileşmek konusunda ciddi iseniz, o zaman aynı anda maksimum kas kütlesi kazanırken maksimum yağ kaybını hedefleyen bir program planlamanız gerekiyor.

Hayır, günde 10 öğün yemeniz ve 600 gram protein tüketmeniz gerekmiyor. Burda bahsedilen, vücudun büyümek için sürekli bir besin kaynağına ihtiyaç duymasıdır. Günde 3-5 öğün, günlük programınıza bağlı kalabilmek için harika bir rakamdır. Bu 3-5 öğünde, ihtiyacınıza göre 2500 kalori veya daha fazlasını tüketmeniz önerilir. Eğer iyi bir ilerleme gösterirseniz, o zaman daha fazla kalori eklememeniz gerekir.

Besin dengesini korumak da çok önemlidir. İrileşmeye çalışırken, bir besin maddesinden çok fazla tüketmek ve başka bir yiyecek grubundan kaçınmak işinize yaramayacaktır. Bu, yüksek bir protein alımının yanı sıra, karbonhidrat ya da besinsel yağları göz ardı etmemeniz gerektiği anlamına gelir.

2) Gelişmiş veya karmaşık programlar uygulamayı denemeyin

3 ay boyunca bir egzersiz seansında 3 set 5 tekrar 45 kg bench press yapan bir sporcu düşünün. Seanstan sonra, performansında ortadan kaldırması gereken zayıf bir noktaya sahip olduğunu hisseder. Bunu yapmak için, sınırlayıcı faktörünün en alt pozisyonda mı, yoksa üstlerde mi olduğunu merak etmeye başlar. Daha sonra zayıf noktasını geliştirmek için tahta presler, dengeleyici hızlanma, vb. gibi farklı yöntemler dener. Peki sence burdaki yanlış ne?

Gerçek, aslında sporcunun her alanda çok zayıf olduğudur! Eğer sadece 45 kg bench press yapıyorsanız, o zaman her açıdan zayıf noktalara sahipsinizdir ve performansınızı geliştirmek için tüm hareketi yapmanız gerekir. Evet, 100 120 kilogramda sıkıştıktan sonra, zayıf noktanız hakkında düşünebilirsiniz. Ancak o zamana kadar, kaslarınızın hareketlerini daha verimli hale getirebilmek için sadece hareketinizi güçlendirmeniz gerekmektedir. Egzersiz yapmaktan ziyade hareketi geliştirmeye odaklanmalısınız.

Sadece sabırlı olun ve çok çalışın, daha karmaşık yöntemleri düşünmeden önce yaptığınız hareketleri geliştirmeye çalışın. Gıda takviyeleri de bu süreci hızlandırmada iyi bir yardımcıdır, https://www.fitbull.com gibi güvenilir internet sitelerinden alışveriş yapabilirsiniz.

3) Çok fazla çeşitlilikten kaçının

İnternette arama yaparsanız takip edebileceğiniz milyonlarca kütle kazanma programı bulacaksınız. Bunlardan bazıları iyi olsa da, çoğunluğu işe yaramaz programlar! Ne yazık ki, bu kadar çok programın mevcut olması, antrenörlerin sürekli program değiştirmesine ve sporcuların ilerleme kaydedememelerine neden olmaktadır.

İrileşmek için en önemli faktörlerden biri güçlü olmaktır. Yine de, pek çok sporcu aynı egzersizin farklı setlerini, tekrarlarını, tempolarını, kaldırdıkları gerçek ağırlığı artırmadan uygulamaya devam etmektedir. Özetle, çok fazla çeşitlilik, çok az ilerleme demektir!

Shoulder press hareketini bir gün dumbellar ile diğer gün ise kettlebelller ile yaptığınızı düşünün (ağırlığın sabit kaldığını varsayarak). Tabii ki, iki hareket farklı bir çaba gerektiriyor, fakat ağırlık aynı olduğu sürece bu sizi zorlayacak bir durum değil! Bu nedenle geçmişe şöyle bir bakın ve ilerleme kaydedip kaydetmediğinizi kontrol edin.

Bu yazıda bilimsel olarak en gelişmiş gizli laboratuvarlardan çalınmış yeni bir sırrı ortaya çıkarmasa da, size yardımcı olacak üç faktör var (eğer aradığınız buysa). Bu tavsiyeleri uygularken, hataları ortadan kaldırmak ve büyümeye hazırlanmak için çok çalışın!

Yorum yazın