Türkçe’den Rusça’ya Pasaport Çevirisinde İsimlere Dikkat

Serhan Yücesoy

Pasaport; kendi ülkenizin dışında başka yabancı ülkelere seyahat etmeniz esnasında yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesi sırasında mutlaka yanınızda bulunması gereken bir belgedir ve bu belge kimlik yerine de geçtiğinden dolayı büyük önem taşımaktadır. Pasaport olmadan dış ülkeye seyahat edilemez. Bazı kişiler yurt dışına sadece gezi amaçlı seyahat ederken bazı kişiler ise iş amaçlı seyahat etmektedir. Yurtdışında genel olarak resmi işlemler gerçekleştirmek isteyen kişilerden zorunlu olarak pasaport tercümesi istenmektedir ve pasaport tercüme işleminin resmi işlemlerde geçerli olarak sayılabilmesi için tercüme işleminin mutlaka yeminli tercüman tarafından yapılması gerekir. Günümüzde Türkçeden Rusçaya pasaport çevirisi en çok yapılan yeminli tercüme işlemleri arasında yer almaktadır.

Rusça pasaport çevirisi yapılırken isimlerde hata olmamasına dikkat edilmelidir. İsimlerde yapılan en ufak bir yazım hatası işlemin geçersiz olmasına yol açmaktadır. Çeviri işlemi gerçekleştikten sonra müşteriden isim teyidi alınması bu sebepten dolayı büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra Türk vatandaşının Rusya’da yapmış olduğu resmi işlemlerde sıkıntı yaşamaması adına pasaportta hem Rus alfabesi hem de Latin alfabesi ile isim yazılabilmektedir. Ancak Latin alfabesi ile yazılan isim pasaport üzerinde parantez içerisinde belirtilmelidir.

Pasaport Tercüme Ücretleri

Pasaport tercüme işlemlerinizi yeminli tercüme bürosu yardımı ile kolay ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Tercüme büroları talebiniz doğrultusunda pasaport tercüme işlemlerinizi yeminli tercümanlar ile gerçekleştirerek tarafınıza onaylanmış ve işleme hazır bir şekilde kusursuz olarak teslim etmektedir.

Türkçeden Rusçaya pasaport tercüme işlemlerinde çeviri ücreti olarak belirli bir fiyat aralığı yer almamaktadır. Pasaport tercüme ücretleri kişinin istemekte olduğu evrak detaylarına ve içeriğine göre farklılık gösterebilmektedir. Yeminli tercüme büroları tercüme işlemlerinde her dil için tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir ve tercüme edilecek olan dil de fiyat üzerinde değişkenlik görülmesinde etken olabilmektedir. Çeviri işlemi yapılacak olan dilin zorluk derecesine göre tercüme ücreti de artış gösterir. Tercüme işlemlerinde sabit bir fiyat yoktur. Tercüme işlemlerinde fiyat belirlenirken yapılacak olan tercümenin konusu ve içeriği, tercümenin teslim zamanı ve kelime sayısı gibi detaylar baz alınarak fiyat verilmektedir. Bunun yanı sıra her tercüme ofisi aynı fiyatı vermez. Bu sebepten dolayı tercüme işlemi yaptırmadan önce birkaç tercüme bürosu ile görüşmek sizin avantajınıza olacaktır ancak güvenilir bir tercüme bürosu bulmak da evrak tercümelerinin geçerliği için önemlidir.

Pasaport Tercümesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkçeden Rusçaya pasaport çevirisi yapılırken çeviri işlemini gerçekleştirmekte olan tercümanın büyük bir titizlik ile çalışma sağlaması gerekmektedir. Genel olarak pasaport tercümeleri büyük önem taşımakta olduğundan dolayı yeminli tercümanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Yeminli tercümanlar tercüme ettiği diller hakkında tamamlamış oldukları dil eğitimine dair belgeleri bulunmakta olduğundan dolayı yanlış yapma olasılıkları çok düşüktür. Ayrıca yeminli tercüman tarafından gerçekleştirilmekte olan tercüme işlemlerinde genel olarak ayrıca onay talep edilmemekte ve yeminli tercümanın imzası geçerli sayılmaktadır.

Pasaport tercümesi genel olarak hukuki belgeler, ticari belgeler ve tıbbi içerikli belgeler için talep edilmektedir. Bu belgeler kişisel bilgiler içermekte olduğundan dolayı tercüme işleminde yapılmakta olan en ufak bir hatayı bile kabul etmemektedir.

Pasaport tercümesinde onay da evrak geçerliliği açısından önemlidir. Yeminli tercüman ya da noter tarafından onayı bulunmayan pasaport tercümeleri geçersiz sayılmakta ve işleme alınmamaktadır. Sizin de Türkçeden Rusçaya çevrilecek pasaport tercümesine ihtiyacınız var ise size en yakın yeminli tercüme bürosuna giderek ya da internet sitesi üzerinden tercüme büroları ile iletişim kurarak tercüme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak: https://www.tercumeofisi.com/pasaport-tercume

Yorum yazın