Turizm ve Otelcilik Dünyasından Son Durumlar

Alp Ozcan

Türkiye’de turizm ve otelcilik sektörü 2015-2016 senesine kadar oldukça iyi gitmekteydi… Fakat bu sene ülkemizde yaşanan birçok talihsiz olaydan ötürü turizm iflas bayraklarını çekmiş durumda… En lüks standartta ki oteller şubelerini kapatıyor veya tasarruf dönemini ilan ediyorlar. Peki bu durumda evlerine ekmek götürmek zorun olan personeller ne yapacak? Taşeron işçilerin neredeyse hepsinin işlerine son verilmiş durumda , elemanlar şaşırmış ve ne yapacaklarını düşünüyorlar. Otel yönetimi kendi açısından oldukça haklı ‘’turist’’ / ‘’misafir’’ kavramının son zamanlarda yok olduğu Türkiye’de konforlu oteller nasıl para kazanabilir ki? Asıl en zorlu serüven bu tarihten sonra başlamakta ve akıllarda ki en önemli soru ‘’Ayağa tekrar nasıl kalkabiliriz?’’ olmalıdır.

Uçak bileti alımlarının dahi azaldığı şu günleri bir an önce atlatırız inşallah. Eskiden Antalya’ya nasıl ucuz bilet bulurum diyen kişiler artık yurtdışı ucuz uçak bileti arayışı içindeler.

Turizmci olmak evinde ki rahat yatağını unutup , kendini başka insanların huzuruna ve konforuna adamaktır. Bazı kişiler ‘’turizm sektörünü’’ seçtiklerinden dolayı hayatlarında ki en büyük hatayı yaptığına düşünse de ben onların aksine aslında bu sektörde oldukça mutluyum belki de mutluydum demek daha doğru olabilir. Çünkü şu anda böyle bir kaos ortamında otellerde kendine uygun pozisyonda iş bulmak imkansız. İşverenler korkmuş , elemanlarda endişeli durumdalar. İşverenler parayı nasıl kazanacağım derdine düşmüşken , personellerde işimi nasıl elimde tutabilirim düşüncelerine girmiş durumdalar. Umuyoruz ki en kısa süre zarfında bu problemlerden kurtulur , eski güzel refah günlerimize geri döner ve güzel Türkiye’nin tabiat harikası doğasını tüm dünyaya tanıtmaya devam ederiz.

Yorum yazın