Tüplü Meyve Fidanlarından Kök Budaması Yapılır mı?

Serhan Yücesoy

Tüplü meyve fidanları, hangi meyve çeşidine sahip olursa olsun yıl içerisindeki her ay yetiştirilebilen fidan türüdür. Bu meyve fidanı türü için mevsimin yaz ya da kış olması fark etmemekte, dilenen her mevsim yetiştirilebilmektedir. Genel olarak kendinde olan köklerinin toprağın içinde ve ambalajlanmış olarak muhafaza edildiği fidan türleri olarak tanımlanan tüplü meyve fidanlarının boyları sahip olduğu poşetlerden ötürü ilk zamanlar kısa gibi görünmektedir. Ancak bu durum fidanların toprağa dikilip uyum sağlamasından hemen sonra ortadan kaybolmaktadır. Kargo sırasında ise biraz solgun bir görünüme sahip olan bu fidan türleri toprak ile buluşunca renkli bir şölen haline dönüşmektedir. Tüplü meyve fidanlarında kök budamasının yapılıp yapılmaması ise farklı cevaplara ev sahipliği yapmaktadır. Ancak verilen cevapların büyük çoğunluğu olumlu yönde toplanmıştır.

Kök Budaması Nedir?

Tüplü meyve fidanları ya da diğer bitkiler için uygulanmakta olan kök budama işlemi; bitkinin ayakta kalması, şeklini oluşturması ve gelişmesi bakımından son derece önemli olmaktadır. Kök budaması işlemi için bazı püf noktalar bulunmakta ve bu püf noktalara dikkat edilerek budama işlemi tamamlanmalıdır. Budanma işlemi uygulanmayan fidanlar büyüme konusunda zorluk çekebilmekte ve kuraklık gibi zor bir durumla karşılaşılır ise hiç büyüyemeye bilmektedirler. Budanan ağaçlar ise çok kısa zamanda verimli ve olgun meyve vermekte, beklenen özellikleri rahat bir şekilde yerine getirebilmektedirler.

Kök Budaması Avantajları Nelerdir?

Eğer bir meyve fidanı satın almayı düşünüyor iseniz kök budama ile ilgili detaylı araştırma yapmalı ve ona göre fidanın bakımını gerçekleştirmelisiniz. Fidana sağlanan ilgi, fidanın çok çabuk meyve vermesine imkân tanımaktadır. Bu nedenle kök budamasının yapılmasına dikkat edilmelidir. Kök budaması, fidanın toprağa kazandırıldıktan sonra toprağa kolay uyum sağlamasına imkân vermekte ve bunun yanı sıra hayatta kalmasına olanak sağlamaktadır. Budama işlemi fidan için hızlı gelişimin de kapılarını aralamaktadır. Bu işlem aynı zamanda ağaçlarda meydana gelen filizlenmenin dinç bir şekilde kalmasına yardımcı olmaktadır. Kök budama işlemi ile ilgili detaylı bilgiyi firmamıza gelerek bu işi yıllardır yapan uzmanlarımızdan öğrenebilirsiniz.

Kök Budaması Nasıl Yapılmalıdır?

Eğer içinizden fidan satın al diye bir düşünce geçiyorsa düşünmeden sipariş verebilirsiniz. Sipariş verdiğiniz fidanlarınız için çok kolay bir şekilde kök budaması uygulayabilirsiniz. Kök budaması köklerde kırılan, zedelenen köklerin budama makası yardımı ve 45 derecelik açı konularak kesiminin yapılmasına denmektedir. Bu işlemin ardından kök iyice temizlenmektedir. Kökleri bu şekilde budamanın amacı fidan kökünün toprak içerisinde rahat hareket etmesi ve köklerde oluşabilecek zararlı durumları engellemek şeklinde özetlenebilmektedir. Eğer budama işlemi aşı noktasından yapılacak ise 60 cm ile 90 cm arası kesim yapılarak budama işlemi tamamlanmalıdır. Tüplü meyve fidanı ya da başka fidan çeşitleri için firmamızı ziyaret ederek kolay bir şekilde satın alabilirsiniz.

Yorum yazın