Tesettür Giyimde Gömlek Modelleri ile Tarz Yaratın

Serhan Yücesoy

Genç kızlar ve genç bayanların çoklukla rağbet gösterdikleri tesettür modasında 2018 yılı itibari ile artık yok yok denilecek kadar fazla. Yani tesettür modasında her düşünce her tarz için artık şık tasarımların oluşturulduğu görülüyor. Tesettürlü bayanlar istedikleri kıyafetleri ve tarzları seçtikleri her bedendeki kıyafet ile oluştururken hem de tesettürlü olmaktan vazgeçmelerine sebep kalmıyor. Çünkü artık normal moda kadar tesettür modası da kendisini günümüzde oldukça fazla gösteriyor. Bu elbiselere her tarz ayakkabı ve çanta seçmek mümkün olurken isteyen bayanlar her başörtü için elbise veya her elbise için başörtüyü piyasadan bulabiliyor. tesettürlü bayanların en fazla zorlukla seçmiş oldukları eşarplar da artık çok çeşitli. Neredeyse her fikir için her zevk için başörtü modeli bulunabiliyor. Başörtülerini bazı bayanlar kare başörtüler olarak seçerken bazıları ise şal başörtü olarak seçim yapabiliyor. Son zamanlarda çok fazla kullanılmaya başlanan şal başörtüler en fazla kullanımı kolay ve çok fazla ütüye ihtiyaç duymayan kumaşlardan üretildiği için tesettürlü bayanlar tarafından tercih ediliyor.

Tesettür Elbise Modelleri

Düz elbiseler tesettür elbise modelleri arasında en fazla tercih edilen elbiseler. Kış aylarına girmiş olduğumuz şu günlerde bu düz elbiseler en fazla kadife ve kalın keten kumaşlardan seçiliyor. Düz elbiselerin yerini bazı zamanlarda tunik ve pantolon alırken bazı bayanlar için buluz ve etek en iyi örtünme sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Bayanların elbise seçimi yaparken yaka kısmından büzgülü olanları seçmeleri vücut hatlarını göstermemek için seçtikleri elbiseler arasında yer alırken bazı bayanlar için tesettür giyim sokak kıyafeti olan feraceler ile yapılıyor. Ferace seçimi yaparken bir çok bayanın bu seçimi siyah üzerinde yapmalarına artık gerek kalmıyor. Çünkü feraceler artık tesettür elbise satan mağazalarda neredeyse her renkten ve her modelden üretilebiliyor.

Günümüzde kullanılan tesettür elbise modellerinden birisi de yaka kısmı bağcıklı bir şekilde tasarlanmış olan elbiseler olarak bir çok çeşitte ve renkte tasarlanmıştır. Bağcıklı olmasının sebebi bayanların bu elbiseleri göğüs bölgelerini ve bel bölgelerini kapatmak için kullanmaları için tasarlanmıştır. Bu elbiseleri kullanmayı tercih eden bayanlar bir çok çeşitte çanta ve ayakkabı arasından kendilerine ayakkabı ve çanta seçimi yapabilirler. Kullanılan elbise çeşitlerinden tesettür modelleri arasında en fazla kullanılan yelek ve pantolondan oluşan kombinlerinde bu yıl içinde çok fazla kullanılacağı görülüyor. Çünkü tesettür modasında uzun boylu bayanların en fazla kullandığı ve kendilerine yakıştırdığı bu yelek modelleri bazı bayanlar için abiye kıyafetlerin üzerinde bazıları için ise sokak kıyafeti olarak kullanılabiliyor.

Tesettür Gömlek Seçimi

Tesettürlü bayanlar genellikle tüm beden bölgelerinin uygun olan elbiseler ile örtünmesini isterler. uygun olan bir başörtüsü ile tam olarak kıyafetini kombinledikten sonra bir bayan için en iyi tesettür uygulaması yapılmış olur. tesettürlü bayanlar için son zamanlarda tasarlanmış olan gömlek tarzında tunikler neredeyse tüm tesettürlü bayanlar tarafından tercih edilerek kullanılmaktadır. Kullanılan bu elbise çeşitlerinin hepsinin aslında tam olarak birbirinden farklı olduğu düşünülse de tesettürlü bayanların uzun kollu ve uzun etek şeklinde kullandıkları günlük elbiseler aslında bayanlar tarafından rahat kıyafetler olarak kabul gördüğünden dolayı hiçbir şekilde kullanımından vazgeçilmeyen kıyafetler olarak bilinir. Tarz olarak belirlenmekte olan tesettür gömlek seçimlerinde ayakkabı ve çantanın seçimi de başörtü seçimi ile birlikte yapılmalıdır. Çünkü başörtü seçimi bir tesettürlü bayan için kesinlikle aksesuar seçimi olarak belirlenir ve en güzel şekli ile kıyafetin bütününe uydurularak kullanılmak istenen sayılı kıyafetler arasındadır.

Yorum yazın