Sigara cildi yaşlandırır mı ? İlginç bir yazı!

Alp Ozcan

Sigaranın zararlarını hepimiz biliyoruz. Fakat sadece zararları değil, sigaranın zararları hakkında, ve sigara bırakma yöntemleri hakkında gün içinde ilginç sözler duyarız. Bu ilginç sözler sigarayı bırakamama ümidiyle bazen bizi umutsuzluğa sevkeder, Bazense umutlandırır. sigaranın cilt üzerinde yarattığı olumsuz etkilerden bahsedelim.
Yıllardır üzerinde yapılan araştırmalar sonrasında vücudumuzun her yerine olan zararı kanıtlanmış sigara, cilt üzerinde de çeşitli zararlara yol açmaktadır.
Sigara bünyesinde 2000 adet zehirli madde barındırmaktadır. Bu zehirli maddeler vücudumuzun çeşitli yerlerine zarar verdiği gibi cildimizin de baş düşmanıdır. Sigara dumanı cildimize temas ettiğinde cilt altında bulunan oksijeni yok eder ve bu durum daha soluk donuk ve ölü bir cilt görünümü oluşturur. Sigara içenler ile içmeyenler arasında yapılan araştırmalar her zaman içenlerin içmeyenlere oranlara ciltlerinde yaşlarından oldukça büyük bir görünüme ulaştığını kanıtlamıştır. Ayrıca sigara dumanı yüz çevresinde sararmalara ve lekelere de yol açar. Sigara içenlerin yüzlerinde daha yorgun bir ifade belirir. Yine sigara derinin nemini azalttığından cilt kurur ve pullaşmalar meydana gelir.

Yorum yazın