Sepetli Vinçlerin Kullanıldığı İş Alanları

Serhan Yücesoy

Sepetli vinçler inşaat ve madencilik gibi sektörlerde iş güvenliği açısından ağır yük kaldırma, taşıma ya da indirme konularında sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra diğer sektörlerde de insan taşıma, arama kurtarma faaliyetleri, ev eşyası taşıma, elektrik direği bakım ve onarımı, dış cephe temizlik ya da tadilat işleri, reklam ve pano asımı gibi farklı iş kollarının daha kolay bir şekilde çalışma sağlaması açısından kullanımı yaygındır. Günümüzde kısa süreli ve uzun süreli işler için sepetli vinç kiralama hizmeti veren firmalara rağbet bir hayli fazladır. İşletmeler iş makinelerinin çok pahalı olmasından kaynaklı olarak ihtiyaç duyulan süre boyunca kiralamayı daha avantajlı görmektedirler. Ayrıca ekstra gider durumu kiralama hizmetlerinde söz konusu değildir. Bakım ve sigorta gibi ek giderler tamamen kiralama hizmeti veren firmalar tarafından karşılanmaktadır. Kiralık sepetli vinç hizmetleri ekonomik anlamda olduğu gibi işlerin hızlı devam etmesi açısından da fayda sağlar.

Sepetli Vinç Operatörleri

İş makinelerini yasal olarak uzmanlık sertifikasına sahip olan operatörler dışındaki kişilerin kullanmaması gerekmektedir. İş güvenliği ve emniyet açısından uzman kişilerin dışında birilerinin kullanması güvenli değildir. Kullanılacak makine hakkında kullanıcının tamamen bilgi sahibi olması gerekir. Bu nedenle sizler de işletmeniz için sepetli vinç kiralama hizmetlerinden yararlanırken mutlaka uzman operatör desteği almayı ihmal etmemelisiniz. Personel kadronuz arasında bu özelliklere sahip bir çalışanınız olmaması durumunda firmamızdan operatör talebinde bulunabilirsiniz. Operatörlerimizin her biri özel eğitim almış ve işlerinde son derece profesyonellerdir.

Vinç Kiralama Prosedürleri

Vinç kiralama hizmetleri ağır şartlar gerektiren bir hizmet türü olmasa da kendi içerisinde bir takım kuralları ve prosedürleri söz konusudur. Firmalar arasında yapılan kiralama sözleşmesinde hizmet veren firmanın genel olarak çalışma prensipleri ve yasal olarak olması gereken tüm maddeler yer alır. Sözleşmelerin imzalanmadan önce kiralama yapan firma tarafından eksiksiz olarak okunması ve kabul edilmesi dahilinde imzaların atılması gerekmektedir. Kiralık sepetli vinç çeşitleri hakkında anlaşma öncesinde kesin bir karara varılır ve fiyat seçilen makinenin özelliklerine bağlı olarak, kiralanan süre de göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

Yorum yazın