SEO Analiz ve Site Analiz Çalışmalarının Getirisi Nedir?

Serhan Yücesoy

Web sitesi sahiplerinin sıklıkla duyduğu kavramlar arasında yer alan SEO analiz ve site analiz, sitenizin performansının artmasına katkıda bulunacak çalışmaları içerir. Bu sayede sitenizde etkili SEO çalışmaları yapabilirsiniz. Tanım olarak baktığınızda SEO analizi, sitenizdeki SEO eksikliklerini giderip bunları iyileştirmenizi sağlayacak ve bununla alakalı işe yarar öneriler sunacak verilerdir. Site analiz ise sitenizdeki hataları öne çıkaran ve sitenizin arama motorundaki durumunu ortaya koyan çalışmaların bütünüdür. Bunları etkili şekilde yapabilmek için SEO analiz ve site analiz nasıl yapılır diye araştırma yapmanızda yarar vardır.

SEO Analiz Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Sitenizde yaptığınız yatırım ve çalışmaların etkisini görmenizi sağlayan SEO analiz sayesinde yeni stratejiler üretebilirsiniz. Aynı zamanda mevcut çalışmalarınızın da daha iyi hale gelmesini sağlayan bu analizleri eksiksiz şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Özellikle site üzerinden bir geri dönüşüm sağlamak ve arama motorlarından trafik çekmek isteyenlerin mutlaka bu çalışmaları yapmaları tavsiye edilir. Bu amaçla SEO analiz aracı kullanabilirsiniz.

En sık kullanılan analiz araçları arasında SEM Rush, keywordtool.io, Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Website Penalty Indicator, KWfinder, SEO ranking, Varvy SEO Tool, GTmetrix, Spyfu yer alır. Bunların her biri yapacağınız iş için daha az zaman harcamanızı ve bu sayede işleri daha kolay bir şekilde tamamlamanızı sağlar. Aynı zamanda araçlarda bulunan raporlama özelliği sayesinde gerçekleştirdiğiniz çalışmaların veri halinde takiplerini yapabilir, bunlarla ilgili analizleri daha verimli hale dönüştürebilirsiniz. Böylece yaptığınız analizlerin ne tür sonuçlar verdiğini daha rahat görebilirsiniz.

Site Analiz Çalışmaları Nasıl Olmalıdır?

Geniş kapsamlı çalışmalar bütünü olan site analiz sitenizin arama motorunda en iyi sonuçlarla sıralanmasına katkıda bulunur. Bunu yaparken daha iyi verim alabilmek adına site analiz araçları kullanmanızda yarar vardır. Aynı zamanda site analiz siteleri de sizin için faydalı olacaktır. En çok kullanılan araçlar arasında şunlar yer alır:

  • Quick Sprout: Elverişli bir arayüze sahip olan araç sitenizi hem SEO hem de hız yönünden analiz etmenizi sağlar. Eğer araç içerisinde ekstra özellikler isterseniz ücretli sürümünü tercih edebilirsiniz.
  • Site Analyzer: Sitenizi altı farklı kategoride analiz etmenizi sağlayan bu araç bunların hepsini size ücretsiz olarak sunar.
  • Woorank: Siteniz 100 puan üzerinden değerlendiren araçta en az 70 puan almanız gerekir. Eğer ücretli üyeliği kullanırsanız daha fazla veri elde edebilirsiniz.
  • SEO Site Check Up: Sitenizi kapsamlı şekilde ele alan araç Google site analiz çalışmalarınızı daha etkili hale getirir. Bu araç sayesinde her yarım saatte bir sitenizi testten geçirebilirsiniz.

Yorum yazın