Online Terapi Nedir?

Serhan Yücesoy

Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler sonrası online platformlarının kullanılma sıklığı her alanda oldukça arttı. Özellikle de pandemi ile yüz yüze iletişimden uzak durmamız gereken zamanlar yaşadıktan sonra her türlü hizmet ve işlemin online kanallar aracılığıyla gerçekleştirilmesi durumu yaygınlaştı. Bunlardan biri psikolojik danışmanlık hizmeti oldu. Dediğimiz gibi özellikle 2020 yılında hayatımıza giren pandemi ile online terapi kavramı hayatımıza girmiş oldu. Bizler Nora Psikoloji merkezinden danışanlarımıza dilerlerse yüz yüze, dilerlerse online terapi hizmeti sunuyoruz. Peki nedir bu online terapi?  Gelin hep birlikte inceleyelim.

Online terapi, psikolojik danışma süreçlerinin çeşitli sebeplerle yüz yüze yapılamaması durumlarında online ortamlar aracılığıyla gerçekleştirilmesine denir. Terapist ve danışan çok farklı ortamlarda hatta belki de farklı ülkelerde bulunsalar bile online terapi ile seanslarını aksamaya uğramadan devam ettirebilirler.

Online Terapinin Avantajları Nelerdir?

Online psikolog görüşmeleri ile nerede olursanız olun seansınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu size terapi merkezine gidiş ve dönüş sırasında harcayacağınız zaman ve maliyet konusunda kazanç sağlar. Olumsuz hava koşulları, iş seyahatleri, sağlık problemleri gibi birçok sebeple karşı karşıya kaldığımız zamanlar olabilir. Böyle zamanlara denk gelen terapi seanslarını iptal etmek yerine online olarak gerçekleştirebilmek büyük bir kolaylık sağlar. Bulunduğumuz yer neresi olursa olsun bilgisayar ve internet bağlantısına sahip olmak terapiyi gerçekleştirmek için yeterli olacaktır. Online terapi ile İzmir psikolog hizmeti veren merkezimizden hizmet alabilmek için İzmir’de ikamet etmenize gerek kalmaz. Dilediğiniz her yerden merkezimizdeki uzman psikologlarımızla seans gerçekleştirebilirsiniz.

Online Terapinin Dezavantajları Nelerdir?

Terapi süreci danışan ve terapist arasında kurulan güven bağına dayalı olarak ilerler. Özellikle terapi sürecinin başında bu güven bağının sağlıklı bir şekilde kurulabilmesi için fiziksel yakınlık ve yüz yüze iletişim online kanallardan çok daha etkili olacaktır. Bu sebeple özellikle terapi sürecinin başlangıç aşamasında eğer mümkünse yüz yüze psikolojik terapi ile sürece başlamak daha hızlı ilerlemeyi sağlayabilir. Terapide doğru anlamak ve doğru anlaşılmak son derece önemlidir. Nora Psikoloji olarak bizler tüm danışanlarımız ve terapistlerimiz arasındaki ilişkilerin sağlam temellere oturtulmasını önemseriz. Bunun için de oturuş biçimi, vücudun duruşu, jest ve mimiklerin iyi gözlemlenmesi önemlidir. Online terapi ile bu değişkenler gözden kaçırılabilir. Seans esnasında yaşanabilecek teknik aksaklıklar (bilgisayarın şarjının bitmesi, görüntü ya da sesin donması, internet bağlantısının kopması vb.) seansın akışını bozarak olumsuz etkiler doğurabilir.

Online Terapi mi? Yüz yüze Terapi mi?

Her durum gibi online terapi ve yüz yüze terapi konusunda seçim yapmak da kişisel bir karardır. Hangi terapi yönteminin daha verimli ve daha iyi olacağına danışan ve terapist birlikte karar vermelidir. Bu kararı verirken danışanın endişeleri, beklentileri ve kişisel tercihleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Yapılan araştırmalar birçok konuda online terapi ve yüz yüze terapi yöntemleri arasında etki ve verimlilik açısından büyük farklılıklar bulunmadığını ortaya koymuştur.

Yorum yazın