Modern Ve Çağdaş Tasarımda Baffle Tavan Yapımından Haberdar Mısınız?

Serhan Yücesoy

Tavan tasarımları ve tavanın belirli bir düzen çerçevesinde oluşu birçok insanın ev ve özellikle de iş yerlerinde tercih ettikleri bir konudur. Tavanın modern ve şık görüntüsü ortama farklılık katar.

 Tavan yapımı sadece bu özelliğinden dolayı önemli değildir. Ses yalıtımı da sağlamaktadır. Bu sayede ev ve iş yerlerinizde gürültüsüz ve huzur dolu ortamlara kavuşursunuz. Rahat ve konforlu yaşam alanlarınız için tavan yapımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 Baffle Tavan Nedir?

 Birçok insan tavan işte ne yapılır ki diyerek bu işi önemsemez. Oysaki tavan bilinmeyecek derecede koruma alanı sağlamaktadır. Bütün kapalı ortamlarda tavan o yerin ana temasını oluşturur. Asma tavan panellerinin bir diğer isminin ne olduğunu biliyor musunuz? Asma tavan paneli olarak geçen tavan yapım modelini baffle tavan oluşturmaktadır.

 Akustik destekli olarak yapılır. Enerji emici özelliğe sahiptir. Ortam gürültüsünü azaltır. Çok daha sağlıklı yaşam ve çalışma alanlarına kavuşulmasını sağlar. Çoğu insan evlerine geldiğinde dışarıdaki otomobil ve insan gürültüsünden rahatsız olabilir. Bu dışarıdaki gürültüyü izole eder. Dikey süspansiyon sistemi, asma tavanların yapımında ses yalıtımı özelliğiyle tasarlanır. Bu bilgileri okuyarak şaşırma ifadelerini hissetmemek imkansız. Bu sebeplerden dolayı da tavan yapımında tercih edilmektedir.

 Baffle Tavan Çeşitleri Nelerdir?

 Tavan tasarım çeşitlerini öğrenince isimlerinden anlamanız zor gelebilir. Fakat her bir baffle tavan modeli özenle yapılmaktadır. Titizlikle tasarlanmaktadır.

 İsimlerini görsel görüntüsünden almaktadır. Yapımda kullanılan malzemenin de bu isimlerin verilmesinde önemli bir etken olduğunu duydunuz mu? Tavanın monte dilmesi hangi malzemeden yapıldığına göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

 Bu sebepten dolayı monte işleminin sabit bir şekilde ve sağlam olarak yapılmaması imkansızdır. Modelleri ise çeşitlilik göstermektedir. Köşk yapı firması bu işe de el atmıştır. Ev ve iş yerlerinin dekor tasarımlarında ve koruma altına alınmasında özel üretimler sunmaktadır.

 İşte bu özel çeşitlerin isimleri:

l Lay- on asma tavan

l Lay- in asma tavan

l Hook-on asma tavan

l Eğrisel baffle asma tavan

l Petek asma tavan

Her bir modeli bireyler tavanları için seçebilir. Model seçiminde uzman firmanız yardımcı olabilmektedir. Fiyat aralıkları tavanın metre karesine ve modeline göre değişebilir. Her bir çeşit görsel olarak olağan üstü özelliklere sahiptir. Her biri sesi yalıtmaktadır.

 Ayrıca modellerin yapımında da ahşap, metal veya ahşap görünümlü malzemeler kullanılabilmektedir. Bir de bu tasarıma ne eklerseniz şık olur? Elbette ki ışıklandırma sistemidir. Işık eklenerek tasarım aydınlatılır. Bu da ortamın sesten arınırken aydınlık olmasını sağlar. Görüldüğü gibi çok farklı tarzda yapımları mevcuttur. Her birey kendilerine uygun olan sistemi seçebilir.

 Baffle Tavan Özellikleri

 Standart yapıda olan asma tavanların geliştirilmesiyle ne yapılabilir? Kurulumu da oldukça kolay olan asma tavan gelişim özellikleriyle baffle tavan tasarımını sunar.

 İşte bu merak edilen özellikler:

l Önceden takılmış klipsli ahşap panellerden oluşur. Bu da desteğe kolayca takılmalarını sağlar.

l Panel genişlikleri sıralı olarak birleştirilir.

l Sitem kurulumu kolaydır.

l Bu tavan sistemi desteklenen boyuta göre hazırlanır. Kesim ayarlanmasına gerek kalmaz. Panel ve aralığın boyutu özelleştirilir bu da farklı tasarımları sağlar.

l Cila türleri, vernik türleri ve ışıklandırma da uygulanarak daha özel kullanım sağlar.

Bu özelliklere sahip bu tavan modeli, maliyeti düşük, kurulumu ve yapımı kolay olacak şekilde farklı dekorasyon fikirlerine açıktır. Bu anlamda bilgi sahibi olmak amacıyla alanında uzman bir firma olan köşk yapı firmasına başvurabilirsiniz.

Yorum yazın