Marka Yönetimi Nasıl Yapılır Sorusuna Etkili Cevaplar

Serhan Yücesoy

İnsanların ilgi çekici ürünler karşısında, o ürüne dair bir ihtiyacı olmasa bile gardı düşüp satın alma yoluna girdikleri bir gerçektir. Bir alışveriş merkezindeki yüzlerce mağaza, insanlara ihtiyaçları olduğu ürünler daha çok, aslında ihtiyacı olmadığı ürünleri sunar. Bu ürünlerle karşı karşıya kalan kişiler ise gerek ürünün göz alıcılığına gerekse markanın yarattığı algının etkisine kapılarak ürünü alırlar. İnsanların ihtiyaçları olmayan bir ürünü yine de almalarındaki en büyük motivasyonlardan biri marka gücü ve güvenirliğidir. Aynı üründen binlerce çeşit bulunduğu bir gerçektir, bu durumu kafamızı çevirdiğimiz her yerde görmemiz mümkündür. Durum buyken neden bazı markaların ürünleri diğerlerine göre daha çok tercih edilir diye düşünebiliriz. Bu düşünce bize marka yönetimi nedir sorusuna taşır.

Marka yönetimi ajansları hem bir markayı ortaya çıkarma hem de o markanın yoluna güçlü bir şekilde devam etmesi konusunda çalışma yürütürler. Bu da çalışması yapılacak o şirketin sahip olduğu değerler, misyon ve vizyonuna göre şekillenir. Marka yaratım sürecine işin içine birçok değişken girmektedir. Sektöre göre değişen unsurlardır bunlar. NE tür bir ürün ortaya koyulduğu ve hedef kitlesinin kimler olduğu, yaş aralığı önemlidir. Markalar kendilerini yaratıcı, yenilikçi, özgün ürün arayışında göstermek isterler. Bu vasıflara sahip olsalar da, sahip oldukları bu özellikleri insanlara yansıtma konusunda marka yönetimi ajansları ile işbirliğine girmek durumdadırlar

Bu noktada marka yönetimi İstanbul ajansları için daha etkili sonuçlar verebilmektedir. İstanbul gibi büyük şehirlerde ürün tanıtımı fırsatı daha çeşitlidir. Bu da markanın güç kazanmasını ve sağlam bir algı oluşturmasını sağlayacak etkenlere kapı açar. Marka yaratımı uzun süreli, fazla mesaili, titiz bir çalışma gerektiren bir süreçtir. Yapbozun birçok parçası doğru bir şekilde birleştirilmelidir. Markanın isminden logosuna, renklerinden sloganına kadar tüm bileşenler özenle seçilir. Reklam stratejisinde çeşitli güçlü firmalarla işbirliğine gidilebilir. Zira insanlar güvenilir markalarla iş yapan diğer firmaları da benzer şekilde görmeye meyillidirler. Bu noktada güvenilir firmalarla yapılacak ortaklıklar marka yaratımının ilk aşamalarında hedefe gitme yolunda kolaylık sağlayacaktır.

Daha fazlası için http://www.cmlc.com.tr/

Yorum yazın