Kurumsal Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Serhan Yücesoy

Kurumsal web tasarım nasıl yapılır diye sorulduğunda, yanıtı da hemen birlikte gelecektir: Güvenli, sağlam bir ekibi bulunan bir web tasarım ajansı sayesinde… Kurumsal kimliğin öneminin farkında olan, Antalya web tasarım, sizin adınızın altını çizmek için bütün profesyonelliğini ve donanımını ortaya dökecektir. Marka yaratmak için var olan merkezimiz, anında ve kalıcı çözümlerle, sizi 21. yüzyılın ve önümüzdeki gelecek günlerin cazibe kurumlarından biri haline getirmeyi hedefleyecektir. Kurumsal web tasarım yapılırken, kimi hususların da üstünde durulması gerekir. Bu hususları aşağıda belirtmemiz mümkündür:

  • Kurumsal web tasarım çok önemlidir. Çünkü, dijital evrende sizin de bir yerinizin olması, bunun çevreye sunulması parmak izi denli mühimdir. O anlamda, ilk izlenim, sitenin sayfasına girildiğindeki akış, çarpıcılık orada kalacak kişiyi bağlayıcı olmalıdır. Birbiriyle ilgisiz verilerle ve görsellerle dolu, bir duruşu bulunmayan, iddia taşımayan, kafa karıştırıcı siteler tercih edilmemektedir. Bununla birlikte, buz gibi, hiçbir hitap gücü bulunmayan, soğuk görünümlü, sitede dolaşmaya, keşif yapmaya izin vermeyecek ölü alanlar da insanları cezbetmemektedir. Web tasarım için kurumunuz adına dinamik bir alan oluşturulmalıdır.
  • Kurumsal web tasarımda, arama motorlarında kurum adınızın çıkması, hatta ilk arandığında reklam payıyla en üstlerde yer alması da önemlidir. Eğer, köklü ve eski bir kurumunuz bulunmaktaysa, onun çağımıza uygun şekilde güncellenmesi durumu değerlendirilmelidir. Kimse, demode, heyecan yaratmayan, alışılmış şeylere ilgi duymamaktadır. Bunun yerine, gizem yaratılması, samimi olunması, meramların net şekilde aktarılması, hedef kitlenin dikkatini çekecek görsellerin, içeriklerin ve arama alanlarının yaratılması, kurumunuzun da aranılan bir kimliğe sahip olmasına sebebiyet verecektir.
  • Kurumsal web tasarım için, açık olması, herkesin ve bilhassa hedef kitledeki alıcıların konuyu anlaması mühimdir. Bunun için, kimi kalıplardan yararlanılsa da ayrıca yaratıcı düşüncenin de devreye sokulacağı alternatif başlıklar, alt başlıklar, spot cümleler, çarpıcı görseller de oluşturulmalıdır. Klasik olanın değil, klasiğin üstüne bile yeni olanın yerleştirildiği bir dijital harikalar diyarı yaratılması önemlidir. Kurumunuzla ilgi gerekli bilgilerin, logoların, sloganların, reklam sözcüklerinin, anahtar sözcüklerin, başlıkların akılda kalması gerekir.
  • Kurumsal web tasarım için görsellik çok önemlidir. Fotoğraflar, videolar, slaytlar, hareketli görüntüler, aftereffect’ler, ses kalitesi vd. her türlü sunum son kalitede olmalıdır. Baştan savma, birbiriyle tutmayan codec’lerle meydana getirilen, amatör içerikli siteler kurumların ciddiyetine zarar vermektedir. Bunun önlenebilmesi için, kesinlikle güncel çalışan, ekibi sağlam, nitelikli bir web tasarım ajansıyla çalışmak muhakkak gereklidir.
  • CEO çalışmalarınız için oldukça sade, ama işlevsel kodlar kullanılmalıdır. Bununla birlikte, alınan domain de hayli net ve çarpıcı olmalıdır. Anahtar sözcük seçimleri, bunların internetle birlikte evden ve mobil telefonlardan da görünebilir olması mühimdir. Bilhassa, mobil tasarımların önemi gitgide artmaktadır. Artık insanlar çoğu işlerini telefondan halletmeye alışmışlardır. Telefon her yere, her alana rahatça girebilmektedir.

Yorum yazın