Kripto Para Borsası: Ticaret İlkeleri

Serhan Yücesoy

Kripto işlemlerine yeni başlayan herkesin kendisine sorması gereken bir soruyla başlayalım: “Kripto para borsası nedir?” Kripto para borsası kullanıcıların kazanç elde etmek için varlık alıp sattığı çevrimiçi bir platformdur. Yeni başlayan birçok yatırımcı, alım satıma nasıl başlayarak para kazanabileceklerini öğrenmek isterler. Bu makalede tam olarak bundan bahsedeceğiz.

Dijital varlık kurlarındaki hareketler, yatırımcılara dijital varlıkları düşük fiyattan satın alıp yüksek fiyata satabildikleri için kripto borsa platformlarında gelir elde etme fırsatı sağlar. Kripto para piyasası oldukça değişkendir, bu nedenle dijital varlıkların fiyatları bir gün içinde bile değişebilir. Bu da büyük kazanç fırsatları için kapıyı aralar. Ancak, doğru bilgi ve uygulama olmadan tüm yatırımları kaybetme riski yüksektir.

Başka bir değişle, bir kripto borsasında işlem yapmak şunları gerektirir:

  • Riskleri incelemek;
  • temel alım satım stratejilerini bilmek;
  • grafikleri anlamak;
  • zararı durdur ve kar al araçlarını kullanmak.

Ayrıca, alım satım stratejilere dayanır. En iyi bilinenleri ele alalım.

Scalping. Kripto para piyasalarında yüksek dalgalanma her zaman normal olarak görülür. Bir alım satımcı borsada birçok kripto alım satım işlemi yapar ve her birinden küçük bir kazanç elde eder. Burada kaybetme riski nispeten yüksektir. Böyle bir strateji, piyasa durumu hakkında iyi bilgi sahibi olmayı ve hızlı karar vermeyi gerektirir.

Trend ticareti. Coin kurunun yönünü ve kritik destek ve direnç seviyelerini belirlemek anlamına gelir.

WhiteBIT kripto borsasında nasıl işlem yapılır?

Kimlik doğrulamasını geçmemiş bir kullanıcı bile WhiteBIT’te kripto para alım satımı gerçekleştirebilir. Ayrıca platformda birçok farklı gelir aracını da bulabilirsiniz. Sizin için bazılarını aşağıda saydık:

  • SMART Staking;
  • Spot işlemler;
  • WhiteBIT Kodları;
  • marj İşlemleri;
  • Referans programları vb.

Tüm araçlara erişmek ve alım satıma başlamak için kaydolmanız ve kimlik doğrulama prosedüründen geçmeniz gerekir. Şüpheli bir faaliyet tespit edilmezse başvurunuz yaklaşık bir gün sürer. Ardından bakiyenize para yatırmanız (bu arada, borsa banka kartıyla Türk lirası karşılığı kripto satın almanız mümkün), alım satım terminaline erişiminiz ve ihtiyacınız olan işlem için bir emir vermeniz gerekir. Borsa da bu işlem için geçerli kuru sunar ve işlem gerçekleştirilir.

Bir kripto para borsasında işlem yapmak için kullanılan bu algoritma, neredeyse tüm borsalarda aynı şekilde işler. Aradaki fark yalnızca işlem ücretlerinin tutarları, sunulan farklı finansal araçlar, arayüz, listelenen varlıkların sayısı ve fiyatlarıdır.

Yorum yazın