Kombinin Çok Gürültülü Çalışması Normal Mi?

Serhan Yücesoy

Teknoloji geliştikçe, dijital cihazlarda çalışmaya bağlı ortaya çıkan seslerde çok düşük desibel seviyeleri elde edilebiliyor. Özellikle de kombi cihazlarında kullanılan dijital teknolojiler sayesinde en yoğun performanslı çalışmalarda dahi tüketiciyi rahatsız edecek seviyede ses çıkışının meydana gelmemesi sağlanabiliyor. Bu doğrultuda da kombinin standart çalışmaları sırasında çok fazla gürültü çıkması kesinlikle kombide bir sorun ya da arıza olduğuna işaret etmektedir. Eğer kombi çok gürültülü çalışma gerçekleştiriyor ise mutlaka profesyonel müdahaleler ile sorunun kontrol edilmesi ve gerekli olması durumunda arıza onarım müdahalelerinin yerine getirilmesi gerekir. Maltepe Ariston Kombi Servisi merkezinin uzman teknikerleri tarafından kombilerdeki çok gürültülü çalışma sorunları kısa sürelerde çözüme kavuşturulabilmektedir.

Kombilerde çok gürültülü çalışma temel olarak mekanik bir parçada sorun meydana geldiğini gösterir. Eğer kombinin fazla gürültülü çalışma hali dikkate alınmaz ve Sancaktepe Demirdöküm Kombi Servisi hizmetleri ile profesyonel standartlarda çözümü sağlanmaz ise sorunun daha da kronik ve kapsamlı bir hale gelmesi kaçınılmaz olur. Bu durumda kombi arıza onarım maliyetleri yükselebileceği gibi kombinin değişmesi gibi bir sonuca dahi ulaşılabilir. Bu nedenle de kombi normal çalışma sesinden çok daha yüksek bir ses ile çalışmaya başlamış ise en kısa zaman dilimi içerisinde profesyonel servis desteğine başvuru gerçekleştirilmesi, tüm tüketicilerin ilk yapacağı işlem olmalıdır.

Kombilerde yüksek sesle çalışmaya neden olan ana parçalar genel olarak kombi fan motoru parçasıdır. Bu parçada zaman içerisinde periyodik bakımlarında yaptırılmaması ile birlikte meydana gelen toz ve doğalgaz artığı birikmesine bağlı tıkanıklıklar, aşınma ve yıpranma gibi nedenler bir yerlere çarpmasına ya da denge kaybı yaşamasına neden olur. Bunun sonucunda da kombinin çok gürültülü bir çalışma gerçekleştirmesi durumu meydana gelebilir. Sarıgazi Demirdöküm Kombi Servisi uzmanları kombi fan motorunu kontrol ederek, gerekli temizlik müdahalelerinde sonra testini yapar. Eğer test sonuçlarında halen çok fazla gürültü yaptığı belirlenir ise fan motorunun yenisi ile değişimini gerçekleştirir. Üstelik bu değişim işlemlerinde sadece orijinal yedek fan motoru kullanımı gerçekleştirilir ki bu sayede kombinin yeni takılan fan motorunun dayanıksız olmasından kısa süre içerisinde aynı arızanın tekrar alınmasının önüne geçilir.

Yorum yazın