Kaliteli Yayın İzlemek İptv ile Mümkün

Serhan Yücesoy

Son zamanlarda insanlar çeşitli kanalları izlemek, çeşitli konular hakkında bilgi sahibi olmak adına internet kanallarını daha çok tercih eder hale gelmiştir. IPTV’de bu kanallardan biri olarak bilinir.  Kullanıcı kitlesi son derece yoğun olmasına karşın yapılan yayınların hepsi kaliteleri ile ön plana çıkmayı başarmıştır. Peki İptv tam olarak nedir  ve nasıl kullanılır? İptv, internet üzerinden hizmet sunan yeni bir teknoloji olarak kendisini göstermiştir. Günümüzde bildiği gibi neredeyse hemen her evde internet kullanımı sağlanmaktadır. Bu durum insanların televizyon izleme ihtiyaçlarını da internet üzerinden gerçekleştirme eğilimi içerisine girmesine vesile olmuştur. Fakat İptv gibi kaliteli yayın teknolojilerinin kullanılabilmesi için bazı etmenlerin sağlanması gerekmektedir. Öyle ki her şeyden önce 4 ya da 6 mBit’e kadar internet hızına sahip olmak şarttır.

Gerekli koşullar sağlandığında ise donmayan İptv izlemek çok daha kolay olacaktır. Bu teknolojinin bilinen en önemli özelliği ise bir veya birden daha çok yayını aynı anda izleme imkanı sunmasıdır. Aynı zamanda çeşitli kanaları izlerken yeni kanal bulma özelliğinin de geliştirilmiş olması nedeniyle insanların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Fakat tüm bu koşullardan faydalanabilmek için de en az 12 ile 16 mBit arasında internet hızına erişmek gerekmektedir. İnternet hızı 12 ya da 16 mBit arasında olursa, böyle durumlarda 4K izleme imkanı elde etmek de kaçınılmaz olacaktır. Yani internet hızınız ne kadar çok hızlı olursa, İptv’yi de o kadar hızlı izlemek mümkündür.

Bilindiği gibi ilk ip tv yayını 1994 yıllarında başlamıştır. Bu yıllarda ABC tarafından World News Now programı CU-SeeMe yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Geçmişten günümüze kadar gelişimine hızla devam eden bu teknoloji modelinin ilerleyen süreçlerde çok daha iyi yerlere geleceği düşünülmektedir.

Yorum yazın