Kaliteli ve Yeni İki Kişilik Oyunlar

Alp Ozcan

Teknoloji dünyasıyla beraber ilerleyen oyun dünyası durdurak bilmiyor! Geçmişten süre gelen oyunlar ve konsollar varlığını daima sürdürseler dahi oyun piyasasına yeni giriş yapmış oyunlarda etrafı kasıp kavurmaya devam ediyor!

oyun uzayi oyunlar oyunu oyna

Oyuncu kitlesi açısından bakacak olursak oldukça verimli olan bu sektör, aslında meyvelerini yeni yeni toplamaya başladı diyebiliriz. Oyunların dünya genelinde yayılmasının veya kullanıcılara ulaşmasının evrelerini ve sürecini inceleyecek olursa, fps denilen oyun türlerinin ilk kitlelere ulaştığını daha sonra online oyunların ve tarayıcı tabanlı oyunların bu bağlamda etkin olduklarını görürüz.

Uygun örneklerle anlatmak gerekirse oyunlar oynanış mantıklarına göre kategorize edilirler. Örneğin tarayıcı tabanlı oynayabileceğiniz online oyunlar. Bunların günümüzdeki en iyi örneklerinden birisi galiba agar.io oyunudur. Tarayıcı tabanlı online olarak oynanabilen bu oyun, oyunlar kategorisinde yüksek kitleye sahip tarayıcı tabanlı oyunlar arasında gösterilebilir. Haxball ve clash of clans gibi oyunlarda bu kategoride yer alabilir.

Buradan hareketle bahsedeceğimiz diğer örnekler fps oyunları olacak ise, oyunlardan en bilinen ve oyuncu kitlesine sahip olanları COD(Call of Duty) ve CS(Counter Strike) diğerlerine kitle ve ciro bakımından fark atmış oyunlardır. Uzun yıllardır piyasada bulunuyorlar ve sürekli yeni versiyonlar ve optimizasyonlar ile kullanıcılara erişiyorlar. Örneğin Call of Duty de modları Counter Strike oyununda ise tarafınızı, ekipmanlarınızı, hesabınızı veya haritaları kişiselleştirebiliyorsunuz. Bu bağlamda en yüksek kaynağa ulaşacağınız oyunlardan olan bu iki oyun, günümüzde her kitle tarafından bilinen ve tercih edilen oyunlar arasında yer almaktadır.
Flash Oyun sektöründe ise en çok oynana oyunlarda iki kişilik oyunlar başı çekmektedir. Bu oyunlar içinde en çok göze çarpan ise iki kişilik macera oyunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Globalleşen Dünya ve buna paralel olarak ilerleyen bilgisayar ve internet dünyası büyük cirolar ve teknolojik gelişmeleri de beraberinde getiriyor. Oyunlarda kullanılan 3d modellemeler ile şuan günümüzde bir çok hastalığın ameliyatı robotlar tarafından gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca hareket sensörlü oyunlar ve ürünlerin varoluşu ile gerçek boyutlu işlemleri yürütebilme imkanınız sağlanmış oluyor.

Geçtiğimiz günlerde gerçeğine daha yakın oyunları görmemiz mümkün olacak gibi duruyor. Hem fiziksel hemde ütopya faaliyetleri dediğimiz olguları daha gerçek hale dönüştürmeye her güncelleme ve ürün ortaya çıkarışlarında daha çok dikkat eden oyun firmaları, gelecek yıllarda akıl almaz noktalar da olabilir…

Yorum yazın