ISO 14001 Belgesi Almak için Gerekli Şartlar

Alp Ozcan

iso

ISO 14001 adını sıkça duymaya başladık. Peki nedir bu ISO 14001 ve ne işe yarar diye merak edenler için kısa ve yeterli bilgiler vermeye çalışacağız. ISO 14001 bir belge yönetiminin alt yapısına verilen isimdir. Bu belge işletmelerin maliyetlerini düşürürken çevreyi düzenleme konusunda fayda sağlar.
Çevreyi korumayı organize eden ISO 14001 işletmeleri çevre ile bütünleştirmeyi amaçlar. Çevreci işletmeler oluşturup, çevreyi korumak adına ISO 14001 belgesi geliştirilmiş seçenekleri ile işletmelerce tercih edilmesi için cazip imkanlar da sunmaktadır. Siz de çevreyi korumak adına bu belge yönetimini tercih edebilirsiniz.
ISO 14001 belgesi şu an için firmaların tercihine bırakılmış durumdadır. İlerleyen zamanlar neyi gösterir bilinmez ama çevreci bir politika izlenirse bu belgeyi kullanma zorunluluğu da getirilebilir. Atık malzemeler üzerine kurulu firmaların alabileceği bu belge tamamen gönüllü olmalarından geçer. Gönüllü olan kişi ya da kurumlar ISO 14001 belgesi için müracaat ederler ve bu belge ve çevre yönetim sistemini kullanmaya başlarlar.
Sadece atık malzemeler üzerine değil; ses ve görüntü kirliliğine, doğal yaşamı korumak, hayvanları atık gazlar ile zehirlenmeden kurtarmak, doğal su kaynaklarını korumak gibi birçok alanı kapsar. Bu belge sayesinde daha adı verilmeyen birçok doğal güzelliği ve canlı hayatını korumak sizin elinizde…
ISO 14001 belgesi üzerine detaylı bilgiler bulabileceğiniz adres olan http://www.adlbelge.com/iso-14001-belgesi/ adresini ziyaret ederek belge ve çevre yönetim sistemlerine dahil olabilirsiniz.

Yorum yazın