İngilizce Kelime Ezberleme Teknikleri

Alp Ozcan

İletişim kurabilmek insanlık için öneli bir olgudur. İnsanlar kendi aralarında anlaşabilmek için konuşmayı tercih ederler. Özellikle dil öğrenimi bu yüzden büyük bir öneme sahiptir. Yabancı dillerin öğreniminde öncelikli olarak karşımıza İngilizce çıkmaktadır. Dil öğreniminde insanlara büyük bir yardımcı olan konusarakogren.com sitesi kişileri İngilizce konusunda iyi bir seviyeye getirmeyi başarmıştır. Bu site sayesinde pek çok kişi hızlı ve pratik bir şekilde İngilizce öğrenimi sağlamaktadır. Anadili İngilizce olan ve konusunda oldukça tecrübeli hocalarla çalışma sağlanmıştır. Hocalara istenilen tüm sorular sorulur ve kafa da herhangi bir soru işareti kalmamaktadır. Her türlü konu da bilgi almak için bilgi hattını arayabilirsiniz. Böylece sitenin çalışma şekli ve derslerin işlenişi hakkında da bilgi alabilirsiniz. Sitede her insan belli konular hakkında kolayca ilgi edinebilirler. İngilizce günler, mevsimler, aylar, alfabe, gramer, zamanlar, sayılar, renkler, hayvanlar ve daha sayılabilecek pek çok konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Öğrenciler İngilizce öğreniminde başlarda büyük sıkıntılar yaşasalar da zaman içinde tüm olumsuzluklar ortadan kalmaktadır. İngilizce öğreniminde dilbilgisi kuralları kadar önemli olan İngilizce Telaffuz sürekli çalışılması gereken bir durumdur. İngilizce öğreniminde kelimelerin yazıldığı gibi okunmaması telaffuz konusunda pek çok sıkıntıya yol açsana düzenli çalışma ile tüm sorunların çözümlenmesi sağlanabilir. Anadili İngilizce olan hocalar sayesinde kelime telaffuzlarında yapılacak yanlışlara anında müdahale edildiği için kişiler hata üstüne hata yapmamaktadır. Özellikle kelime ezberi yaparken kişiler ezberledikleri kelimelerin yanlarına telaffuzlarını da yazarak çalışma sağlaması önerilmiştir. Siteden bir konu da bilgi almak istendiğinde durum örneklerle bilgilendirilmenin yanı sıra yanlarında telaffuzları da yazmaktadır. Her konuda öğrencileri düşünen site öğrencilere her türlü kolaylığı sağlamaktadır. Öğrencilerin yapacakları yanlış telaffuz başka kelimelerin söylenmesini ve bir anlam karışıklığına sebep olmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak için telaffuzun önemini fark edilmesi gerekir.

İngilizce öğreniminde kişilerin yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biri de kelime ezberlemedir. Pek çok kelime bulunmakta ve kişiler bu konu da çok zorlanmaktadır. Öğrencilerin hayatlarını kolaylaştırmak için İngilizce kelime ezberleme teknikleri geliştirilmiştir. Bu teknikleri daha kolay bir ezberleme sağlamaktadır. Bu teknikler arasında en etkili olanlardan biri cümle içinde kullanmadır. Ezberlemek istediğin kelimeleri cümle içinde sıkça kullanarak kolay bir ezberleme imkânı sizleri beklemektedir. Bunun yanı sıra ezberlemek istediğiniz kelimeyi sıkça biryerlere yazarsanız hem yazımını unutmazsınız hem de kelimeyi daha kolay ezberlemiş olursunuz. Bir diğer yöntem de eş anlamlıları ile birlikte ezberlemektir. Böylece sadece bir kelime değil birden fazla kelime ezberlemiş olacaksınız. Ezberlenen kelimelerin hafıza da yer etmesini sağlayabilmek için ise mutlaka gece yatarken kelimelere göz gezdirmeniz tavsiye edilir. Gece uykuda son öğrenilen bilgiler kendini hafızaya hapseder. Bu yüzden gece yatmadan kelimeleri gözden geçirmekte fayda vardır. Kelime haznesi geliştirilirken önceden ezberlenen kelimelerinde tekrarı yapılmalı unutulmaya yüz tutmamalıdır.

Yorum yazın