Havalı Tüfek Seçerken Dürbünün Önemi

Serhan Yücesoy

Havalı tüfek, son yıllarda günümüzde en fazla ilgi gören hobi silahlarından biri. Özellikle dürbünlü tüfek ya da diğer havalı silah modelleri ruhsatsız olmaları ve çeşitli hobi-spor amaçları ile kullanılması sayesinde git gide rağbet görmektedir.

Havalı Tüfek Nedir?

Havalı tüfek çeşitleri ateşli silahlardan farklı bir silah çeşididir. Sıkışmış hava enerjisi ile atış yapan bu silahlar, çıkış sesinin yüksek olması sayesinde gerçek silahla aynı sesi çıkarır. Ancak çıkış güçleri yüksek olan bu silahların barut içermesi söz konusu değildir. İçerisinde kullanılan mermiler oldukça küçük olduğu için de öldürücü özellik taşımaz. Bundan dolayı da ruhsatsız şekilde reşit ve sabıkalı kişiler tarafından en güvenilir adreslerden biri olan www.kampseti.com üzerinden satın alınabilir.

Havalı Tüfek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Havalı tüfek seçerken dikkat edilmesi gereken öncelikli nokta, kırmalı mı yoksa PCP mi satın alınacağıdır. Kırmalı tüfek modellerinde, herhangi bir hava tüpü ya da ilave bir araca gereksinim duymadan gereken enerjiyi kurularak üretilme özelliğine sahiptir.  Yaylı ve Vortex olmak üzere bunlar kendi içlerinde iki sınıfta incelenmektedir. Kırmalı havalı tüfeklerin özelliği tek tek atış yapmalarıdır. Bunun dışında her atış sırasında doldurulmaları gerekmez. PCP tüfekler ise ek aksesuarlarla dolum yapılabilen silahlardır. Bunun dışında tek atım değil haznesine çok sayıda pellet koyma imkanı bulunan havalı silahlardır. Havalı tüfek fiyatları da bu özelliklere göre belirlenir. Havalı tüfek fiyatları türüne, markasına, kullanım amacına göre belirlenir. İlk başlayanlar için kırmalı havalı tüfekler önerilmektedir. Türkiye’de tamamen yerli malı kaliteli havalı tüfekler üretilmektedir. Ayrıca yabancı alternatifler de Türkiye piyasasında bulunur. Kamp Seti üzerinden en uygun fiyatta en kaliteli havalı tüfekleri, kargo ücreti ödemeden, kapınızdan teslim alabilirsiniz. Çeşitli kampanyalar ve ek indirimlerle ile güvenilir alışverişin tadını doyasıya çıkarabilir, canlı yardım üzerinden arzu ettiğiniz konuda destek alabilirsiniz.

En sevilen havalı tüfek modellerinden olan Hatsan Mod 85 Sniper Vortx havalı tüfek ise; kırma namlu ve alttan kurmalı tüfeklerde kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş ve Hatsan tarafından üretilmiştir. Hassas yiv set çekilmiş çelik namlu özelliğine sahip olan bu silah, namluya entegre olan plastik moderatör eşlik eder. Manüel şekilde ayarlanabilen emniyet ve otomatik kurma özellikleri vardır. Ayı kapanı emniyete sahip olan bu silah, tamamen ergonomik olarak üretilmiştir. Madeni para ile kolay ayarlanabilir yükseklik ayarlı yanak, Kabza ve ön kundak kısmında daha iyi kavrama ve kontrol sağlayan kanallı dok, Maksimum geri tepme emilimi sağlayan TRIOPAD® dipçik tabanı sistemi,  Dipçik boyunu uzatma olanağı sağlayan 3 adet Triopad uzatma takoz, 11mm dürbün kanalı ve dürbün stopu, Metal tetik, Truglo fiber optikli hassas ayarlanabilir gez gibi birçok üstün özelliğe sahiptir.

Yorum yazın