Harry Potter Serisi ve Konusu

Serhan Yücesoy

Fantastik roman serilerinden biri olan ve yedi kitap halinde hazırlanan Harry Potter İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından hazırlanmıştır. Dünya çapında ün yakalayan seri insanlar tarafından yoğun ilgi görünce sinemaya uyarlanmıştır. Serinin ilk filme 2001 yılında çıkarılmış olup bu filmin kitap hali 1997 yılında yayınlanmıştır. Meşhur seriye ait kitaplar dünyanın en çok satan çocuk romanı ve dünyanın en hızlı satılan kitabı unvanlarına sahiptir. Serinin konusu her yaştan insanın ilgisini çekmiştir.

Harry Potter Serisi

Harry Potter serisi ilk olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı ile başlar. Sırasıyla Harry Potter ve Sırlar Odası, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, Harry Potter ve Ateş Kadehi, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Harry Potter ve Melez Prens, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, Harry Potter ve Lanetli Çocuk serileri ile devam eder. Kitaplar fantezi edebiyatı ve gizemli roman kategorilerinde yer alır.

Harry Potter Konusu

Harry Potter serisinin konusu oldukça ilginçtir. Annesi ve babası öldü zanneden Harry Potter, on sene Vernon eniştesi, Petunia teyzesi ve Dudley isimli kuzeniyle yaşamak zorunda kalmıştır. Oysa ailesini büyücüler dünyasının karanlık yüzü olan Voldemort öldürmüştür. On yaşında teyzesinin ve eniştesinin engellemelerine rağmen HogwartsCadıcılık ve Büyücülük Okulu’na başlayan Harry burada Voldemort’un öldürmediği çocuk olarak ün kazanır. Eğitim boyunca burada öğrenciler ilk geldiklerinde seçilen binalarında yedi yıl boyunca devam ederler ve bu sürede yaptıkları iyi ya da kötü her hareket onlara puan kaybettirir veya kazandırır. Her dönem sonunda en fazla puana sahip olmak hedeflenir. Okulda yedi yıl geçiren Harry burada HermioneGranger ve RonWasley ile yakın arkadaş olur. Beraber yaşadıkları arkadaşlıklarını daha güçlü hale getirirken yedi yıl boyunca macera dolu bir yaşam sürdürürler.

Yorum yazın