Ersu’dan altın madalya

Serhan Yücesoy

Cezayir’de düzenlenen 19. Akdeniz Oyunları’nda milli atlet Ersu Şaşma 5.75 metrelik atlamasıyla altın madalya kazandı. Oran şehrinde düzenlenen maçlarda erkekler sırıkla atlama finali yapıldı.  Ersu Şaşma, 30 Eylül 1999’da Mersin’de doğdu. Fenerbahçe’nin bir üyesidir. Antrenörü Halil Öbrahim Çömlekçi’dir.

 Şaşma, Mayıs 2018’de Mersin’de yapılan olimpiyat denemesinde gençler (U20) rekorunu 5.13m’den 5.20m’ye yükseltti.Bulgaristan’ın Stara Zagora kentinde düzenlenen 2018 Balkanlar Atletizm Şampiyonası’nda hiltonbet giriş bronz madalya kazandı.

 Norveç’in Sandnes kentinde düzenlenen 2019 Avrupa Atletizm  Birinci Bölümü’nde bronz madalya kazandı ve  U23 salon kategorisi için ulusal rekoru yaklaşık 1 cm yükselterek 5.1 Mr. 2020 yılında İstanbul’da düzenlenen Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nda Şaşma altın madalya kazandı.  2021’de İstanbul’da yapılacak Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nda ikinci altın madalyasını kazandı. Haziran

 2021’de Ankara’da düzenlenecek 3. Orhan Altan Kupası’nda 5.80 metre atlayarak yeni bir ulusal rekora imza atarak 2020 Yaz Olimpiyatları hedefine ulaştı. 2021 Avrupa 21 Yaş Altı Şampiyonası’nda Sondre  ile aynı skorla bronz madalya kazandı. Guttormsen, 5.60m. 21 yaşındaki başarılı sporcu Ersu Şaşma,  2021 sezonuna olimpiyat vizesi süper hedefiyle başlıyor. Balkan şampiyonu Şaşma, kapalı sahada sezona üçüncü kez kendi başına başladı ve Ruhan İşim’in 23 yaşındaki sırıkla atlama rekorunu kırdı. Ersu, 5.71 atlayarak 1998’de Reno, Nevada, ABD’de, İsim’in 5.70’lik rekorunu geçti. Ersu’nun rekoru,  Türkiye U23 rekoru olarak da kayıtlara geçti. Bu hafta başında birlikte kampa gideceği akıl hocası İbrahim Halil Çömlekçi’yi geçirdiği kalp krizi sonrasında kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan Ersu Şaşma,  bu tarihi rekoru öğretmenine hediye etti. günler sonra. Mesure eğitim ortağı Tutku Yılmaz, TSK Başkanı Fatih Çintimar ile Fenerbahçe amatör branş koordinatörü Fikret Çetinkaya, hocasının resminin olduğu tişört giydi.  Ersu Şaşma’nın bu derecesi, Dünya Atletizm kurallarına göre kapalı ve açık sırıkla atlamaların aynı listede yer almasıyla, genel klasmanda da Türkiye’nin rekoru oluyor. Ruhan İşim’in saha dışı rekoru da lobide olduğu gibi 5.70.

Yorum yazın