E-Devlet Kapısı Giriş

Alp Ozcan

1450084149447

E-devlet kavramının hayatımıza girmesiyle birlikte yapacağımız uzun işlemler kısa bir hal aldı ve bu işlemlerimizi kolaylıkla yapmaya başladık. E-devletin hedeflediği şey ise ticari kurumlar, kamu kuruluşları ve vatandaşlar arasında ki bilgi, mal ve hizmet alışverişini gelişen teknolojiye uydurarak performansı, verimliliği ve hızı arttırmayı amaçlamıştır. Devletin gelişen teknolojiye uyması bu teknolojiyi kullanması devletleri ‘Sanal Devlet’ olarak tanımlar. Bu işlem ile kamu kurumundan yapılacak işlemler vatandaşın talep ettiği bir noktadan doğru ve hızlı bir şekil de olacaktır. Ayrıca bilgi ve iletişim teknolojileri başta maliyeti yüksek olsa da daha sonradan zaman boyutuyla maliyet düşecek, daha hızlı verim alınacak, işletme giderleri azalacak ve doğru bilgiye ulaşım kolaylaşacaktır. Bu tarz olumlu geri dönüşlerin hesaplanması ile Türkiye’de e-devlet sistemine giriş yapmıştır. E-devlete geçerken ise atılması gereken adımlar zorludur. Bunun  için hukuksal altyapı, teknolojik altyapı, e-devletin finansmanı, hizmet altyapısı, hizmet mekanizmasını oluşturmak, güvenli ve gizlilik gibi daha bir çok sistemin oturtulması gerek. Bize getirilen bu yenilik gerçekten oluşum aşaması zor olan bir sistemdir. Bu yüzden devlete bize sağladığı bu imkan için teşekkür etmek gerekir.

E-devlet şifresi ile e-devlete 4 farklı yol ile giriş yapabilirsiniz.

1) E-devlet kapısına giriş: Bunun için gereken şey size yakın olan tüm PTT şubelerinden 2 TL karşılığın da e-devlet şifresi almanızdır.

2) Mobil imza ile e-devlet kapısına giriş: Bunun için gereken de bağlı bulunduğunuz operatöre aylık yada yıllık belli bir ücret karşılığın da para vererek almanızdır. Bu para tutarı her operatör de değişiklik gösterebilmektedir bunun için bağlı bulunduğunuz operatör ile görüşmelisiniz.

3) Elektronik imza ile e-devlet kapısına giriş: Elektronik imza şirketler tarafından verilir bu şifreyi bağlı bulunduğunuz şirketten alabilirsiniz.

4) TC kimlik kartı ile e-devlet kapısına giriş: Bu uygulama yapım aşamasın da olduğu için gerekli bilgileri türkiye.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki linke tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yazın