Dondurulmuş Künefe – Toptan Perakende

Alp Ozcan

dondurulmus-kunefe

İnsanımızın kısacası muhteşem kültürümüzün mutfağına ait ve Türkiye için vazgeçilmez bir lezzet haline gelmiş olan dondurulmuş künefe tatlısı, her ilde her ilçede satışa sunulmaktadır. Bu lezzetten mahrum kalmış bir bölge bir il bir ilçe günümüzde kalmamıştır. Peki, bu tatlının geçmişi nereye dayanmaktadır? Bu tatlı nasıl yapılır? Yapımında hangi malzemeler kullanılır? Herkes kolaylıkla yapabilir mi? Künefe yapımı ustalık gerektirir mi? Her yerden künefe yenir mi? İşte tüm bu soruların cevabını öğrenmek üzeresiniz.

ÖNCESİYLE sONRASIYLA KÜNEFE TATLISI
70 yıldan beridir ve zamanımızdaki yıllarda Türkiye’nin Antakya ilinde doğduğu rivayet edilmektedir. Başka bir rivayete göre 1940 senesinde Arap kültüründen Antakya’ya geçtiği söylenmektedir. İlerleyen senelerde, Adana, Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa çevre illere dağılan dondurulmuş künefe sonradan tüm Türkiye’ye yayılmayı başarmıştır. Teknolojinin hızla gelişmesi şehirlerarası mesafeyi kısaltmış, artık insanlar birbirleri ile çok hızlı iletişime geçer olmuşlardır. Bu gibi sebeplerden dolayı künefenin Doğu Akdeniz yöresinden Türkiye’ye yayılması çok da zor olmamıştır.

BU MUHTEŞEM LEZZET NASIL YAPILIR
Kadayıf ve özel künefe eritilen peynirinin pişirilmesi ile yapılır. Pişirilme esnasında kadayıf üzerine eritilmiş tereyağı dökülerek tat verilir. İki kat kadayıfın arasında döşenen özel künefe peyniri ise piştikten sonra muhteşem bir görüntüye bürünür ve harikulade bir damak tadı bırakır. Yapılması gerekli olan dondurulmuş künefe yapımında kadayıf ve özel künefe peyniri kullanılmaktadır. Bununla birlikte pişirilmesi, şerbeti ve süsü için de yardımcı maddeler kullanılmaktadır. Bu maddeler, eritilmiş tereyağı, toz şeker, bir iki ince dilimlenmiş limon, toz çam fıstığı olarak listelenebilir. Araç-gereç olarak ise büyük bir tencere, orta boy bir tava söylenebilir.

Bunu Yapmak Ne Kadar Kolaydır?
Kişinin mutfakta çoğu yemek ve çoğu tatlı için geçerli olan bir kanı vardır ki o da her işi ustası yapmalıdır. Künefe içinde geçerli olan bu bilgiye göre künefeyi ustaları yapar. Çünkü ustalar yılların verdiği deneyim ve uzmanlıkla künefelerini yapmaktalar. Sizler de dilerseniz evde yapabilirsiniz ancak bu çok külfetli bir iş olur. Hem gerekli malzemeler hem de yapım aşamasında harcadığınız enerji ile dışarıda porsiyonlarca dondurulmuş künefe harcayabilirsiniz. Ancak son zamanlarda dükkânların, firmalarının hizmet kalitelerini düşürmeleri, imalat yapan firmaların imalat atölyelerinde dikkatsiz kullanımlar sergilemesi gibi nedenlerden dolayı insanlar hazır gıdalara ve dışarda yemeye ön yargı ile yaklaşmaktadır.

KÜNEFE YAPMAK İÇİN USTA OLMAMIZ MI GEREKLİDİR?
Evet. Kaliteli künefeler deneyimli ustaların ellerinden çıkarlar. Çünkü künefe yapım aşamasında birçok püf noktayı da beraberinde bulundurur. Bu püf noktalar ise ustalar tarafından bilinmekte ve azami titizlik gösterilerek uygulanmaktadır. Sürdürülebilir geniş tarım, yeterli ve kaliteli gıda maddesinin ucuz maliyetlerde üretimini, tarım yapılan arazinin, çiftçilerin, çevrenin ve doğal tarım kaynaklarının korunmasını geliştirecek sistem ve uygulamaları içerir. Tatlı ustalarımıza edindirdiğimiz organik dondurulmuş künefe belgeleriyle ve sürdürülebilir tatlıcılık sistem ve uygulaması ile ülkemizde tarıma olan desteğimiz artarak devam etmektedir. Bu destek doğrultusunda satışlarımıza devam ediyoruz.

Yorum yazın