Diş Teli Taktırma Sürecim ve Altın Tavsiyelerim!

Alp Ozcan

Bugün diş teli geçmişim hakkında sizlere tecrübelerimi aktarmak adına bu yazıyı yazmak istedim. Çünkü çocuk, genç veya yaşlı her yaşta takılabilen ve dişlerimizi dümdüz hale getirebilecek bir icada insanların bakış açısı beni üzüyordu. Ta ki diş teli yaygınlaşana ve insanlar gördüklerinde garip garip bakışlarını yok eden kadar. Artık çevremizdeki herkes diş telinin varlığını ve amacını bildiği için sıra dışı bakışlarıyla sizleri üzmüyor. Kozmetik açıdan değil de sağlık açısından gerekli olan bir durum olduğu için insanlarımız daha anlayışlı yaklaşır oldular.

Ben bundan yaklaşık 10 sene önce diş teli kullanmaya başlamıştım. Tedavi süresi ise doktorunuzun vereceği minik lastiklere ve ekstra olarak vereceği birkaç alete dayanıyordu. Yani ne kadar çok kurallara uygun hareket edersek tedavi de o kadar hızlı bitecekti. O zamanlarda da internette çok aktif olduğum için sürekli araştırıyordum, okuyordum ve bu tarz yazı yazanlara mailler ve mesajlar atarak geri dönüş bekliyordum. Fikir almaya, tecrübelerden faydalanmaya çalışıyordum. O günlerimde bana ortodonti ve implant gibi konularda çok bilgili gördüğüm, İstanbul’da hizmet veren Eniyident cevap vermişti. Ne sorsam anında cevabını alıyordum. Tedavi öncesinde birçok korkumu yok etmişlerdi verdikleri cevaplarla. Yıllar geçti hala görüşürüz kendileriyle.

Tedavinin başlarında düzgünce yemek yiyemiyorsunuz, bu doğru. Tam dişinizin üzerine denk gelen yerler hep yara oluyor ağzınızın içinde. Haliyle pipetle bile zor besleniyorsunuz. Bu durum yaklaşık 1-2 hafta sürüyor ve hala tam olarak diş teline alıştığımı söylemezdim. Yemek yediğiniz her anda cebinizde bir kürdan ile dolaşmanız gerekiyordu. Aslında kürdan ile kurcalamak başlarda diş teline zarar verebiliyormuş diye duymuştum ama diğer türlü artık gibi dişin üzerinde durması içime sinmiyordu. Dilimle alsam alamıyordum, dilim de yara oluyordu. Hangi yumuşak eti metal bir parçaya sürtsek düzgün kalabilir ki? Bu da o hesaptı.

Okul zamanlarında arkadaşlarım çok dalga geçerdi. Sağlık açısından problem yarattığını bilip susanlar da vardı ama konuşanlarda yok değildi. Haliyle moral bozuyordu. Arkadaşlar arasında gülmek bile garip kaçıyordu. İçten içe diş telini saklama güdüsüyle gülüşünüz bile değişiyordu. Hatta bazen gülmek istemiyordunuz diş telinden utanırcasına. Ama  bu duruma da belli bir zamandan sonra alışıyor insan. Bu alışma dönemine en çok aileniz destek oluyor. Çünkü hiçbir zaman garipsemeden yaklaşıyorlar size. Haliyle bu sizde güven oluşturuyor ve yine her zaman olduğu gibi en rahat gülüşünüzü, yemenizi veya temizliğinizi onların yanında yapabiliyorsunuz.

Diş teli takmak yaklaşık olarak 1-2 yıl sürüyor. Tedavi süresince sürekli olarak doktorunuzla iletişim halinde oluyorsunuz. Doktorum ile her ay randevum vardı ve ayda 1 kez mutlaka görüşüyorduk. Bazı dönemlerde bu randevulaşma artıyordu. Tedavinin sonlarına doğru artık diş telini çıkartalım diye doktorumun başının etini yediğimi çok iyi hatırlıyorum. Her ay randevu alıp yanına gittiğim için diş temizliğime de ekstra dikkat ediyordum. Çünkü pis ağızla gittiğinizde emin olun tersliyorlar, dişinize bakmamakla suçluyorlar. Haliyle utanıp sıkılıyorsunuz ve sonunda sizde her gün dişlerinizi fırçalamaya ve randevuya gittiğinizde dişlerin çok temiz lafını duymayı arzuluyorsunuz.

Tedavi sonrası diş telini çıkarmaya gelirsek aslında çok basit. Öyle aletlerle falan ağzınızın içine girmiyorlar. Yapışkan olduğu için ufak bir alet ile tek tek dişlerinizden çıkartıyor doktorunuz. Ardından dişlerinizin ne kadar düz olduğunu o an fark ediyorsunuz. Bu farkı dişlerinizde tel varken asla fark edemiyorsunuz. Ve tedavinin sonunda ilk haliniz ile son halinizi size gösteriyorlar. En azından bana gösterdiler. Çok aşırı fark olduğunu söylemeliyim.

Diş teli fiyatlarına gelecek olursak bu konuda çok farklı durumlar var. Paranız var ise diş arkasına yani görünmez diş teli dedikleri tedaviyi uygularsınız. Paranız yok ise direk diş üstüne sigorta üzerinden bile ücretsiz olarak taktırabilirsiniz. Şu anki durumu bilmiyorum ama ben 10 yıl önce param olmadığı için diş üstüne, herkesin görebileceği şekilde takıldı. Eğer bu konular hakkında bilgi sahibi değilseniz dediğim gibi Eniyident ile iletişime geçebilir, onlardan yardım alabilirsiniz. Hatta onlara bile kendinizi emanet edebilir ve çok sağlam dişlere sahip olabilirsiniz. İşin ehli oldukları için size fazlasıyla yardımcı olacaklardır. Ayrıca dediğim gibi implant, ortodontik durumlar veya diş teli gibi konularda oldukça profesyonel işlem yapıyorlar.

Kaynaklar

İmplant

Yorum yazın