Aylık Elektrik Faturalarınızda Tasarruf Yapmanızı Sağlayacak 7 Taktik

Serhan Yücesoy

Yüksek gelen faturalar nedeniyle birçok kişi tasarruf yapmanın yollarını aradı. Bu yolları aramada yapılan yeni zamlar da oldukça etkili olmuştur. Fatura Smart tarafından yayınlanan infografik tasarruf yapmada büyük kolaylık sağlamıştır. Aylık elektrik harcamanızı düşürecek, daha az fatura ödemenizi sağlayacak 7 taktik aşağıdaki gibi olmaktadır.

  1. Mümkün Olduğunca Gün Işığı Kullanmaya Özen Gösterin

Yeteri kadar gün ışığı olsa bile birçok kişi evinde lambaları açmaktadır. Bu da elektrik faturanızın yüksek gelmesinde oldukça etkili olmaktadır. Gündüzleri lambayı kapatarak uzun süre boyunca çok yüksek miktarda tasarruflar yapabilirsiniz.

  1. Bir Elektrikli Alet Kullanırken Farklı Bir Alet Daha Kullanmayın

Çoğumuzun farkında olmadan yaptığı bir durumdur. Genellikle farklı elektrikli aletler aynı anda çalıştırılır. Telefonla veya bilgisayarla oynamaya başladığımızda televizyonu kapatarak elektrik faturamızı düşürme imkanımız vardır.

  1. Kışın Evde Daha Kalın Giysiler Giyin

Kışın en büyük giderlerimizden birisi ısınma gideridir. Bu elektrikli soba veya klima kullandığınızda maksimuma çıkar. Bunu engellemek adına evde daha kalın giysiler giyerek bu cihazların daha az kullanımını sağlamak gerekir. Evde kalın giysiler giymeniz bu cihazların kullanımını yarı yarıya azaltacaktır.

  1. Buzdolabınızı Isı Veren Aletlerden Uzak Tutun

Buzdolapları yüksek enerji harcayan cihazların başında gelir. Bu nedenle bu cihazın fırın, radyatör, su ısıtıcısı gibi ısı veren aletlerden uzak olması gerekir. Bu şekilde kendini daha kolay soğutacaktır.

  1. Aşırı Buzlanma Olduğu Durumlarda Fişi Çekin

Eski tip buzdolaplarında çok sık yaşanan sorunlardan biri de aşırı buzlanmadır. Aşırı buzlanma dolabın daha fazla enerji tüketmesine neden olur. Bunu engellemek adına buzlanmayı gidermek gerekir.

  1. Ütünün Fişini Çekin

Eğer ütünüz termostatlı, buharlı bir ütü değilse çok fazla enerji harcar. Çünkü yeni üretilen ütülerde enerji tasarrufu yapılmaktadır. Ütüyü kullanırken işinizin bitmesine 5 dakika kala fişini çekin. Bir süre Sahip olduğu ısı muhafaza edilecektir.

  1. Buzdolabınızın Mevsimsel Ayarlarını Yapın

Yazın soğukluk derecesi olarak ortalama bir seviyede çalıştırdığını buzdolabının seviyesini kışın düşürün. Hava soğuk olduğu için dolabınızın gereksiz yere enerji harcaması engellenir.

Bu infografiği hazırlayan Faturasmart.com’a ayrıca teşekkürler.

Yorum yazın