Arapça-Türkçe Çeviri

Serhan Yücesoy

 Arabistan yarımadasında ve diğer birçok ülkede Arapça konuşulmaktadır. Kültürel olarak benzerlik gösteren ülkelerde konuşuluyor olmasının yanı sıra daha çok İslam ülkelerinde kullanılıyor olması göze çarpmaktadır. İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’in Arapça yazılmış olması birçok İslam ülkesinin Arapçayı benimsemesi ve günlük hayatlarında kullanmasına yol açmıştır. Bu nedenle Arapça yaygınlık kazanmış ve konuşula gelmiştir. Aynı şekilde Türkiye ve Osmanlı tarihinde Türkçe-Arapça kaynaşmaları görülmüş ve bugün dahi bazı Arapça kelimeler dilimizde yerini korumuştur. Etnik kökenli bu kaynaşmalar iki dil arasındaki çeviri faaliyetlerini arttırmış ve hız kazandırmıştır. Bu çalışmada, yapılan Arapça Türkçe çeviri hakkında bilgi verilerek okuyucuyu aydınlatma çabası içine girilmiştir.

 Arapça-Türkçe Çeviri Nedir? Kimler Arapça Çeviri Yapabilir?

 Öncelikle dili konuşan yerel halk olmak üzere iki dil bilen herkes çeviri Arapçaimkanı bulabilmektedir. Genellikle Arap dili ve edebiyatı, Arapça öğretmenlik ve Arapça tercümanlık mezunları bu alanda daha çok tercih ediliyorken yapay zeka kullanılarak yapılan çeviri satışları da görmezden gelinemeyecek kadar fazladır.

 Arapça-Türkçe Çeviri Nerelerde Yapılmaktadır?

 Başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere birçok dini içerikli kitapların basıldığı, yayınlandığı alanlarda, Arap dünyasının evrene sağladığı bilim ve fen kitaplarının çevirisinin yapıldığı alanlarda, Türkiye’de de eğitimi verilen Arapça’nın eğitim araçlarında ve daha birçok alanda Arapça-Türkçe çeviri ihtiyacı duyulmaktadır.

 Arapça-Türkçe Çeviri Fiyatları

 Arapça-Türkçe çeviriler için bir fiyat belirlenecek olursa, boşluksuz 1000 karakter fiyatının ortalama 45 TL olduğu söylenilebilir. Sayfa sayısı başına ödenen ücretler veya kelime başına ödenen ücretlendirmelerde farklılar görülebilmektedir. Aynı şekilde çevirinin yapılmış olduğu zaman dilimlerine göre fiyatların esneklik gösterebilmesi, Arapça çeviri yapmadan veya yaptırmadan önce piyasa araştırması yapılmasını gerekli kılmıştır. Bu parçada yer alan fiyatlandırmalar 2022 yılı baz alınarak belirlenmiştir.

Çeviri talepleriniz ve detaylı bilgi için bizlere info@okeanostercume.com.tr mail adresimizden veya 05539103132 numaralı GSM & WHATSAPP & TELEGRAM hattımızdan ulaşabilirsiniz…

Yorum yazın